Ramazan Ayında Sağlık

Paylaş

Ramazan ayında sağlığımıza dikkat etmeliyiz. Çünkü orucumuzu açtıktan sonra yedğimiz besinler hazımsızlık ya da sağlık problemine yol açabilir.Ramazan ayının vazgeçilmez meyvesi olan hurma çok şifalıdır. Uzmanlar kansere, kalbe, hafızaya kısacası birçok şeye fayda sağladığını söylüyorlar.

ramazanda-saglik

Ramazan ayının Müslüman alemi için önemli bir yeri vardır. Ramazan ayı ile birlikte de günlük yaşantımız da değişikliğe uğramaktadır. Yani normalde günde 3 ya da 4 öğün beslenirken Ramazan ayı ile birlikte bu 2 ye inmiştir. Fazla yağlı besinlerin yerine yeterli ve dengeli beslenme ile kendinizi daha rahat hissedeceksiniz. Ramazan boyunca vücudunuz için gerekli olan proteini,karbonhidratı, yağı ve vitamini almalısınız. Bunu uyguladığınız taktirde yeterli ve dengeli beslenmiş olursunuz. Ramazan ayı boyunca sahuru atlamamanız gerekir. Çünkü vücudunuz belli bir süre susuz ve aç kalmaktadır. Bu da vücudunuzun dirençsiz kalmasına neden olur. Örneğin kan şekeriniz düşebilir. Diikkat etmeniz gereken bir diğer hususta sahur vaktinde de besinlerinize dikkat etmeniz gerektiğidir. Bildiğimiz gibi Ramazan ayının iftar sofraları da meşhurdur. Sofralardaki bolluk ve çeşitlilikte dikkat çekmektedir. Hal böyle olunca alacağımız besinin 2-3 katı tüketilmektedir. Bu yapılan yanlışın yanına bir de yemekleri hızlı tüketmek de eklenince sizler için zor bir hal alıyor. Yapılan yanlışlar sonrasında bu durum mide ağrısına ve hızlı kilo almanıza yol açıyor.

ramazanda-saglik-2

Ramazan ayında reflü gibi birçok rahatsızlıkla da karşılaşabiliyoruz. Bu sorunlarla karşılaşmamak için doğru beslenme ve vücuda doğru mineralleri almakla çözebiliriz. Yalnız özel durumlar olabiliyor. Bazı hastalık türleri( şekerhastalığı,karaciğer yetmezliği vb. gibi) ya da dediğim gibi özel durumlar(hamilelik) halinde hekiminize sormadan oruç tutmamalısınız.

Ramazanın ilk üç günü zorlanabilirsiniz. Çünkü vücut bu düzene alışık değildir. Uyandığınızda mideniz bulanabilir, başınız dönebilir. Endişelenmeyin, vücudunuz bu düzene alıştıktan sonra zaten bu şikayetler de ortadan kalkacaktır. Vücudunuz su kaybediyor haliyle. Orucunuzu açtıktan sonra bol bol su içmelisiniz. Herkes su içmeyi sevmiyor. Fakat bunun da çözümü var; içeceğiniz suya bir veya 2 dilim limon atarsanız mayhoş bir tadı olacaktır. Bu sayede sizler suyu kolayca tüketeceksiniz.

Kısacası Ramazan Ayı boyunca daha doğru besinlerle kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir