Gelinlik Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Paylaş

Gelinlik secimi yaparken nelere dikkat etmeyim.Gerçekten ne tür bir gelinlik benim tenime, kiloma ve karakterime hitap ediyor diyorsanız kadincakadin.com olarak sizlere bir kaç öneride bulunmaya çalışacağız.

Gelinlik Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Düğün günümüz yaklaşıyor ama tüm hazırlıklarımız bitmedi bitemezde. Düğün günümüzün unutulmaz olmasını ve çevremizin aklında yer etmesi için elimizden gelen tüm çabayı gösteril. Bunun içinde düğün tarihimizden tuğunki en ince dekor isine kadar plan yapmamız gerekiyor.
Gelinlik Tarihi ve Geçmişten Bu Güne Gelişi
Sizlere ilk etapta gelinlik hakkında bilinmesi gereken bilgileri vermeye çalışacağım. Gelinlik tarihine bakmak gerekirse çok eski zamanlarda kadar uzanan bir geçmişe sahiptir. Gelinlik tarihi eski mısır dönemine kadar uzanır, yaklaşık 4 bin yıl önce gelin adayları beyaz renkli genellikle keten kumaş kullanarak dikilen kıyafetler kullanırlarmış. Tabii ki gelinlik sadece beyaz renkli olan kumaşların yani sıra değişik renkler dede kullanılmıştır.
Beyaz renk mahsumiyeti simge ettiği için gelinlik rengi olarak beyaz ağırlıklı olmuştur. Eski yunan tarihine baktığımızda, karnaval günlerin simgesi olan beyaz kıyafetler. Yunanlı gelin adayları içinde beyaz kumaş kullanılan elbiseler kullandırılırmış. Bati ülkelerine karsın doğu ülkelerinde gelinlik secimi renkken çok hazırlanan modeldeki desen ve takılar kullanılmasına dikkat ederlerdi.
Eski Roma’da Gelinlikler beyaz yok, sarı kumaştan dikilmiş. Bunun da temeli gelinleri bekâr kızlardan ayıran sarı renkli yüz örtüsünden kullanılması ile konuldu. Sonradan sadece yüz örtüsü ile değil, hem de düğün gününde giyinilen sarı renkli kıyafetle gelinler farklı oluyordu. Ortaçağ’da gelinliklerin parçası kendi önemine göre rengini arkada bırakıp. Zengin ve asil kadınların takındıkları düğün kıyafetlerinin parçası onların hangi tabakaya ait olduğunu ilk bakışta göstermek için özellikle seçiliyordu. İlk defa olarak beyaz gelinliği 1499 yılında İngiltere’de Anne adlı kadın giydi. Fakat şu anda daha çok kullanılan gelinliklerin esası 19. yüzyılın ikinci yarısında, yani 1854 yılında kraliçe ekipleri giydiği düğün elbisesi ile konuldu. Kraliçe’nin giydiği gelinlik rengine göre farklıydı. Eğer o zamana kadar kral ailesinde düğün günü gümüşü renkli gelinlik geleneği vardı da, kraliçe Victoria beyaz renkli ve 5 metreden fazla “kuyruğu” olan gelinliği ile çığır açtı.

Ancak bundan sonra beyaz rengin masumluk belirtisi olduğunu yazarlar eserlerinde daha çok tebliğ etmeye başladılar. Beyaz gelinliklerin adet halini aldığı zamana kadar ise gelinler düğün elbisesini öyle tercih ederlerdi ki, ondan daha sonra da kullanabilirsiniz bilsinler. Bu, elbette, zengin ailelere ait değildi. Onlar düğün için, özellikle, kırmızı renkli elbise diktirmekle bazen birbiri ile gizli yarıştan zevk alıyorlardı.

Dünyanın gelinlik gelenekleri

Şu anda da moda “fırtınasına” düşenler farklı renklerde Gelinlikler seçmekten zevk alırlar. Bu sırada kırmızı, hatta turuncu renge ağırlık verenler de var. Dünyanın çeşitli ülkelerinde gelinlik gelenekleri de farklıdır. Doğru, artık dünyanın “beyaz gelinlik” kim bir genel âdeti var ve çoğu ülkelerde buna riayet edilir, ama yine de eski gelenek ve geleneğini yaşatanlar az değil. Örneğin, Fas’ta gelin düğünde sarı renkli elbise giyer. Bunu da şöyle anlatıyorlar ki, sarı, parlak renkli elbise gelini uğursuzluklardan ve kıskanç bakışlardan koruyor. Bu ülkenin gelinleri arasında yeşil rengi tercih edenler de var. Bunu ise yeşilin doğanın rengi olması ve aileye şans getireceği ile koordine eder.

Afrika’da her kabilenin kendi gelinlik seçimi var. Bu nedenle bu ülke gelinliklerin modeline, rengine göre en fazla olduğu ülkeler listesine başkanlık edebilir. Yahudiler beyaz rengi masumluk sembolü olarak kabul ediyorlar. Bununla birlikte, mavi rengi de tercih edenler var ve bunu mavi rengin mistik güce sahip olması ile izah ediyorlar. Çin’de kırmızı renk mutluluk rengi olarak algılanır. Bu ülkenin gelinleri onlara evlilik hayatında şans ve mutluluk getireceğine inandıkları kırmızı renkten gelinlik seçiminde kullanırlar. Japonya’da gelinlerin tercihi kırmızı ve beyaz renkleri içeren ipek Gelinlikler oluyor. Japon düşüncesine göre, bu iki renk beraber mutluluğu ve yeni bir başlangıcı kendisinde yaşatıyor. Bu nedenle kenarları kırmızı işlemeli beyaz gelinliklerden de kullanılır.

İspanya’da roman Katolik gelinleri eşlerine ölene kadar bağlı olacaklarını gelinlikleri ile de bildirirler. Öyle ki, onlar siyah, krujeva ile süslü gelinlik tercih ediyorlar. Hindistan’da ise altın işlemeli ipekten hazırlanan gelinliklerden kullanılır. Ancak bölgelere göre renk seçenekleri farklı olabilir. Bazı bölgelerde kırmızı ipek, sarı, yeşil ve beyaz renkli kumaşlardan kombine edilmiş Gelinlikler seçilir. Kore’de ıhlamur ağacının yaprağı renginde Gelinlikler geleneği vardır. Bu renkte olan gelinliklere cennetin simgesi olan kırmızı çiçek ve kepeneklerden süsler vurulur. Burada gelinler ellerine saygı belirtisi olarak beyaz eldiven takarlar. Korelilerin göre, mavi renk dünyanın, sarı renk ise insanlığın sembolüdür. Amerika’da giden savaşlarda bazı gelinler özgürlüğü sembolize eden kırmızı renkli gelinlik giyinirdiler. Bazıları ise cesaret ve şeref sembolü gördükleri mor renge ağırlık veriyorlardı.

Kendini tanı, gelinliğini seç

Hızla gelişen moda ve moda takip arzusu gelinliklere de sirayet etti. Artık her yıl kıyafet modası olduğu gibi, her yılın gelinlik modası da var. Fakat uzmanlar her bir gelinin güzel göründüğü güvenini belirterek gelinlik seçimi sırasında dikkatli olmayı tavsiye ediyorlar. Bu tavsiyelerin dikkate alınmaması ise insanı en mutlu gününü berbat etmek için yeterlidir. Böylece, uzmanların görüşüne göre, gelinlik seçmezden önce vücut yapısını iyi tanımak gerekir. İnce bel, dar omuz ve geniş göğse sahipseniz, o zaman beli daha ince gösteren kemerli modellerden uzak durun. Vücut ölçülerinizi daha kabarık şekilde ortaya koyan atlas kumaştan dikilen gelinlik almayın. Aksine, vücudunuzun üst kısmını daha da güzel gösterecek uçuşan etekli gelinliklere dikkat edin.

Eğer vücut ölçüleriniz birbirini tamamlanırsa, giyindiğiniz her bir model size yakışacak ve bu zaman daha şanslı olduğunuzu bir kez daha hissedeceksiniz. Bu nedenle de arkası açık veya vücudunuzun hatlarını kabarık şeklide ortaya çıkaran gelinlikleri giyinmeye de iddialı olabilirsiniz. Eğer vücudunuzun üst kısmı alt bölümüne göre daha genişse, o zaman ilk işiniz bu “genişliği ” gizleyecek gelinlik aramaktır. Vücudunuzu tamamen saran, parçaların yerine daha sert ve kalın kumaşlardan yapılan gelinlikleri deneyin. Bu vücut yapısına en uygun tarz katı parça halindeki A tipi gelinlikler sayılır.

Eğer belinizin, göğsünüzün boyutları birbirine yakınsa, o zaman esas dikkat Yetmelidir olduğunuz bölüm belinizi daha ince gibi gösterecek bir kesimin olmasıdır. Bunun için omuzlarınızı geniş gösterecektir “gemici yakalardan” kullanabilirsiniz. Belinizi “inceltmek” içinse kemerli modellere bakın. Eğer atletik vücut yapınız varsa, o zaman klasik hatlı, belden kabarık olan gelinliği seçin. Ayrıca, vücut boyunca bir çizgi gibi uzanan “kalıp” modeller de uygun olabilir.

Boy göbek ve nispeten şişman hanımların kabarık kesimlerden kullanmaması de önerilir. Göğüsleri büyük, beli dar olan gelinler şifon parçalara üstünlük vermemelidirler. İnce ve uzun boylu hanımların ise vücut yapılarına uygun olarak göğüs altından kesik, uçuşan Gelinlikler giyinmeleri önerilir. Nostalji hissi doğuran gelinlikleri elmas ve inci ziynet eşyaları ile tamamlayabilirsiniz. Eğer gelin saçına taç koyacaksa, o zaman diğer ziynet eşyalarının seçiminde, özellikle dikkatli olmak gerekir. Bu zaman ilgi edecek kolye, küpeye kullanılmamalıdır.

Burca göre gelinlik seçimi

Hayatımızın birçok alanında burçların etkisi fark edildiği gibi gelinlik seçiminde de burçlara uygun hareket etmeyi tavsiye edenler de var. Koç burcundan olan kadınlar gelinliklerinde iddialı çizgilerin avantaj teşkil etmesini arzuluyorlar. Onlar daha çok basit gibi görünen ışıltılı kıyafetler tercih ederler. Boğalar da ışıltılı gelinlik arzusundadırlar. Sırt ve göğüs dekoltesinden kullanımda cimrilik etmezler. İkizler farklı ve aynı zamanda basit modellerden hoşlanırlar. Ama hassasiyetli oldukları için bu istek değişebilir. Yani aksine, daha gösterişli kıyafetlerle mutlu olabilir. Yengeçler şifon parçalara tercih ediyor, çünkü hassasiyet Romantiktirler. Aslan burcundan olanların özellikleri gelinlik seçiminde de kendisini gösterir. Onlar için düğün ancak kraliçe olduğu törendir, kraliçe ise ödülünü giyinmelidir.

gelinlik

Kız burcundan olanlar sadeliği sever, aynı zamanda kendilerine güvendikleri için moda görünmek için arzularının peşinde gidiyorlar. Teraziler için gelinlik demek daha çok bağlarla bağlanmış elbise giymek. Kabarık etek, uzun kuyruk, korsalı üst, İspanyol kol ve taşlar onların tercihi. Akrepler de esasen, kabarık etekli, zarif ve romantik görünümlü gelinlik seçmekle kendilerini tamamlıyorlar. Yay burcunun gelinleri debdebenin vurguyu. Bazıları hiç kimsenin beklemediği farklı bir kıyafetle davetlilerin karşısına çıkmak iddialarını gerçekleştirmekten gizli bir zevk alırlar. Oğlaklar birkaç metrelik “kuyruğu” olan kıyafetlere tercih ederler ki, bu da düğünün ışıltısını kıyafetlerinde hissetmek isteğinden kaynaklanıyor. Kovalar için ideal Gelinlikler Fransız hanımlarının korsalı kıyafetlerini tamamlayan. Balıklar için romantik ve ışıltılı gelinlik vazgeçilmezdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir