Suna Dumankaya Topuk Çatlakları Bakımı

Paylaş

Sayın Suna Dumankaya tarafından topuk çatlaklarımızından kurtulmak için bitkisel bakım formülünü bizlerle paylaştı.Yaz günleri yaklaştı artık bizi sıkan ayakkabılarımızdan kurtulup bizleri daha rahat ve serin tutacak terliklerimizi giyme zamanı geldi. Ama ya topuklarımızda çatlaklar varsa o zaman terlik giymek bize kabus olacaktır.

Suna Dumankaya Topuk Çatlakları Bakımı

Ayak topuklarındaki çatlaklar bizler için herzaman sorun teşkil ederler.Tabiki topuklarımızdaki çatlaklıklar sadece görsel bozuklukların yanında sağlık açısındanda bizi rahatsız ederler.Özellikle ayak topuklarımızdaki çatlaklıklar ayak ağrısına ve enfeksiyonlara sebep olmaktadır.

Ayak Topuklarında Çatlaklar Nasıl Oluşur ?

Topuklardaki çatlakların oluşmasında bir çok etken rol oynamaktadır.Bir kaçını örneklemek gerekirse, şeker hastalığı gibi sistemik bir rahatsızlık neticesinde topuk çatlağı le karşı karşıya kalabileceğimiz gibi cilt kuruluğu, egzama, sedef hastalığı gibi sebeplerle de topuk çatlakları ortaya çıkabilmektedir.
Bizleri bu şekilde son derece rahatsız eden sağlığımızı ve görselliğimizi bozan ayak topuklarındaki çatlaklarımızdan kurtulmanın doğal yöntemlerinden biri sizlerle paylaşmak istiyorum.Şimdi sıra bitkisel tedavi yöntemi kullanarak topuk çatlaklarımızdan kurtulmayı anlatmaya geldi sıra.
Suna Dumankaya’nın topuk çatlaklarından kurtulma tarifi:
Topuk çatlakları için gereken malzemeler:

  1. 1 Yemek kaşığı alkol
  2. 1 yemek kaşığı toz karbonat
  3. 1 fincan vazalın
  4. 2-3 tane aspirin
  5. 1 adet limon

Malzemelerimizi hazırladıktan sonra sıra bu tarifi nasıl uygulamamız gerekiyor geldi.
Ayaklarımızın sığabileceği kadar büyükçe bir kap veya leğenin içerişe ılık şu dolduruyoruz.Suyunuzun içerisine alkol ve karbonatımızı ekliyoruz.Bu işlemler bitirdikten sonra ılık suyun içerisine ayaklarımızı sokuyoruz.Yapmış olduğumuz bu işlem sayesinde topuklarımızdaki çatlaklar yavaş yavaş yumuşamaya başlıyorlar.
Topuk çatlaklar yumuşadıktan sonra bitkisel küre işlemize sıra geldi.Yumuşayan topuk derisini ovarak eski deriyi temizlemeye çalışıyoruz.Ve diğer mazemelerimizi kullanmaya başlayalım ,aspirinlerimizi 2 veya 3 adetini tavsiyemiz 3 adetinide bir havanda ezerek toz haline gelene kadar eziyoruz , toz halindeki aspirinleri vazelin ile karıştırıp limonuzun tamanını sıkıp hep birlikte güzelce karıştırınız.Hazırlamış olduğumuz bitkisel kremizi ayak topuklarımıza bolca yedirerek sürünüz.Ayaklarımızı bir torba veya poşet ile sarınız ve bu şekilde sabaha kadar bekleyiniz.Sabah kalkıp ayak çatlaklarınızın gözle görülür şekilde azaldığına sait olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir