REGL SANCILARINI AZALTMAK İÇİN NELER YAPABİLİRİZ ?

Paylaş

Her genç bayan ayda bir kez  vücudun doğal döngüsü olan regl dönemini yaşar. Ne yazık ki bu dönem çok ağrılı ve sıkıntılı bir şekilde geçebiliyor. Bizlerde bu durumun bir nebze önüne geçmek amacı ile sizlere regl günlerinde yardımcı olacak bazı öneriler vermek istiyoruz. Regl sancılarını azaltmak için neler yapabiliriz sorunuza yanıtı da bu sayfadan almış olacaksınız.

Regl Sancılarını Azaltmak İçin Neler Yapabiliriz ?

Regl sancıları ne yazık ki bizleri günlük hayatımızı yaşayamaz hale getiren bıktıran ağrılar oluyor. Elbette bu ağrıları tamamen ortadan kaldırmamız mümkün değil ama hissetmeyeceğimiz şekilde azaltmak elimizde. Şimdi sizlere neler yapacağınızdan bahsedelim.

1-Bitki Çayı Her Derde Deva !

btk

Bitki çayları metabolizmayı hızlandırıp vücudun sakinleşmesini dinlenmesini sağlar. Özel günlerinizde günde bir iki bardak melisa, papatya, yeşil çay gibi sevdiğiniz yatıştırıcı çayları tüketmek sizler için yararlı olacaktır.

2-Ilık Duş 

duş

Vücudunuzu yatıştırmak ve özellikle kasık bölgelerinde oluşan ağrıları yatıştırmak için ılık bir duş alıp tazelenebilirsiniz. Bu şekilde ağrılar biraz hafifleyecektir. Sıcak su ile duş almak sizi pek de rahatlamış hissettirmez ılık olmasına dikkat edin.

3-Sıcak Havlular

hav

Karnınıza ve kasıklarınıza ısıttığınız sıcak havluları koyarak hem zarar görmeden hemde rahatlatan bir sauna etkisi yaratabilirsiniz. Havluları ağrılı kısımlara koymanız oldukça önemlidir.

4-Egzersiz Sancı Düşmanı

egz

Regl döneminde her ne kadar çok fazla iş yapmanız tavsiye edilmese de basit egzersizler yaparak kaslarınızı hafif aktif duruma getirmeniz sonucu ağrılarınızın azaldığını fark edeceksiniz.

5-Masaj Ağrıyı Azaltır

ms

Ritmik hareketler ile ağrının olduğu bölgeye hafif masajlar yaparak regl sancılarınızın etkilerini azaltmanız mümkündür. Kan dolaşımını hızlandıran bu yöntem ağrıyı hissetmeniz konusunda azaltıcı etki gösterir.

6-Düzenli Uyku

yk

Uzman kadın hastalıkları uzmanlarının da dedikleri gibi düzenli uyku ağrı kontrolünde siz bayanların bire bir yardımcı olacak. Düzenli uyku durumu vücudunuzun dinlenmesini de stres durumunu da kontrol altına alır.

7-Beslenme Faktörü

kı

Regl döneminde beslenmenize dikkat etmeniz ağrı açısından da oldukça önemlidir. Ne kadar düzgün beslenirseniz vücudunuz bu stres ve huysuzluğu azalacak, ağrı eşiğiniz de artacaktır. Bu yüzden sizlere bu dönemde  et, balık, karaciğer, kuru baklagiller, fındık, fıstık, susam gibi yağlı tohumlar, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve öğütülmemiş tahıllar yemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

8-Stresten Uzak Durun

str

Streste ağrıların artmasında ne yazık ki tetikleyici etkiler ortaya koyuyor. Bu yüzden bu hassas ve duygusal döneminizde saha sakin ve ılımlı olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir