ORUCUN SAĞLIĞA FAYDALARI

Paylaş

Oruç nedir bizlere başlıca faydaları nelerdir elbette bunları az çok hepimiz biliyoruz. Biz bu yazımızda sizlere oruç hakkında bilmediklerimiz ya da bildiğimiz sandığımız noktalar neler anlatacağız. Orucun sağlığa faydaları nelermiş gelin beraber öğrenelim hanımlar.

Orucun Sağlığa Faydaları

sa

 

Oruç elbette bizler için senede bir kez farz kılınmış olan müslümanların yerine getirdiği bir ibadet olarak karşımıza çıkmaktadır. Bizlerde bu yazı başlığımız altında sizlere orucun sağlık üzerinde etkisi  hakkında daha önce duymadığınız ya da tam olarak bilgi sahibi olmadığınız konular ile ilgili ışık tutacağız.

Oruç sadece dini açıdan yerine getirmemiz gereken bir ibadet olarak bilinse de sağlığımız açısından da bize kazancı çok olan bir farz ibadettir. Oruç tutarken karaciğerimiz metabolik faaliyetlerini normal günlere kıyasla daha yoğun olarak yerine getiriyor. Kan dolaşımı hızlanıyor, kolestrol ve obezitenin ortaya çıkarmış olduğu yan etkiler de ortadan kalkıyor. Oruç tuttuğumuzda daha az yemek yemek durumumuz söz konusu olduğu için kalbimizi koruyup ömrümüzü de uzatmış oluyoruz aslında. Ayrıca kanser gibi hastalıklara açılmış olan kapımızı da biraz daha kapatmış oluyoruz. Oruç ibadeti, obezite, yağlanma, kolesterol, kalp ve damar hastalıklarından korunmamız için oldukça etkili bir faaliyet desek hiç de yanlış olmaz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir