Myom Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Paylaş

Myom halk arasındaki ismi ile Miyom’lar genellikle rahim ağzında görülen ufak çaplı, pembe renkli ve uzmanlar tarafından iyi huylu olarak adlandırılan tümörlerdir. Yaşı 35 i geçmiş bayanların % 20 sinde görülmektedir. Ergenlik dönemindeki bayanlarda görülme sıklığı ise çok azdır ve sık rastlanmayan bir durumdur.


Myom oluşumunun neden kaynaklandığı veya myom oluşmasına neden olan etkenler tam anlamı ile kesinlik kazanmamış durumdadır ve bilim adamları tarafından myom oluşumunun nedenleri halen araştırılmaktadır. Bu durumun yanı sıra myom oluşumunda östrojen hormonunun salgılanmasının artmasının neden olduğu düşünülmektedir.

Myom Nedir? Myom Nasıl Tedavi Edilir

Myomlar genellikle rutin jinekolojik muayeneler sırasında tesadüf sonucu tespit edilirler. Bayanlar kendilerinde gördükleri değişiklikler ile yani;

  • Adet kanama sürelerinin uzun olması, 10 günü geçmesi,
  • 2 adet süresinin arasında ufak ara kanamalar yaşaması,
  • Karında aşırı şişlik oluşması,
  • Sık sık idrara çıkma isteği,
  • Sıklaşan kabızlık sorununun ortaya çıkmasıdır.

Yukarıda belirttiğimiz sıkıntıların kısa süreli veya uzun süreli devam etmesi durumunda bayanların jinekolog hekime başvurarak gerekli muayenelerin yapılmasını istemeleri gerekmektedir. Myomlar kanser riski taşımayan tümörler olmasına rağmen çeşitli sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilmektedirler. Bu sorunların başında ise aşırı adet kanaması nedeni ile ortaya çıkan kansızlık gelmektedir.

Kansızlığın yanı sıra daha ciddi bir sorun olan kısırlık ortaya çıkmasına neden olan myomlar kesinlikle tedavi edilmelidir. Rahim ağzında ve rahim içerisinde oluşan myomlar tüp kanallarının kapanmasına neden olabileceğinden kısırlık ortaya çıkmasına sebep olurlar.

Myom tedavileri için ameliyat yöntemleri tercih edilebilmektedir. Ameliyat tercih edilen myomlar ise aşırı büyümüş ve sayısı oldukça fazla olan hastalarda tercih edilmektedir. Ameliyat ile myom alınmasına karar verilmeden önce çeşitli ilaç tedavileri ile myomların büyümesinin önlenmesi, myom nedeni ile ortaya çıkan kanama ve ağrı gibi şikâyetlerin ortadan kaldırılması sağlanmaktadır. Myom teşhisi konulan ve myom tedavisi gören bayanların düzenli olarak 6 ayda bir hekimlerine giderek kontrollerinin yapılmasını sağlamaları gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir