Menopoz Dönemi Depresyonu ve Tedavisi

Paylaş

Menopoz dönemi kadınlar için oldukça zorlu bir dönemdir. Bu dönemde hormon salgılanmalarında yaşanan değişiklikler ve kadınların adetten kesilmesi yeterince sıkıntılı bir dönem yaşamalarına, bu dönem içerisinde çeşitli sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olur.

Menopoz Dönemi Depresyonu ve Tedavisi

Menopoz döneminde en sık görülen sorunlardan birisi kemik erimesidir. Yeterli hormon salgılanmadığından kemiklerimizde sıkıntılar yaşanır ve kemik erimesi sorunu ortaya çıkar. Son yıllarda kadınlar üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkan bir diğer sorun ise menopoz dönemi depresyonu.

Menopoz dönemi depresyonu zaten sıkıntılı bir dönem geçiren kadınların bu dönemi daha zor atlatmalarına neden olur. Uzmanlar menopoz döneminde ortaya çıkan depresyonun belirtilerini şu şekilde tanımlıyorlar;

  • Sabahları huzursuz ve mutsuz uyanmak,
  • Önceleri düzenli yapılan aktivitelerin artık kişilere haz vermemesi,
  • Evden çıkmak istememe,
  • Genellikle pijama veya eşofmanlar ile bütün günü geçirme ve kıyafet değiştirmeme isteği,
  • Anlık duygu değişiklikleri,
  • Sıkça karşılaşılan ağlama veya öfke krizleri,
  • Eşinizden veya arkadaşlarınızdan uzak kalma isteği,
  • Eşinizle aynı yatağı paylaşmak istememe,
  • Yemek yeme isteğinizin aşırı şekilde artması veya birden ortaya çıkan iştahsızlık.

Bu belirtiler menopoz depresyonunun başlıca belirtileridir. Menopoz dönemine giren bayanların kendilerinde yaşadıkları bu değişiklikleri gözlemlemeleri ve belirtileri yakaladıkları takdirde mutlaka uzman bir psikolog tarafından destek almaları gerekir.

Uzmanlar hem menopoz döneminizin rahat geçmesini hem de menopoz dönemi depresyon sorununuzun ortadan kaldırılması için en uygun tedavi yöntemini uygulayarak kısa sürede sorunun ortadan kalkmasını sağlayacaklardır.

Hekim takviyesinin yanı sıra sizin de yapmanız gereken, bu dönemde eve kapanmamak, arkadaşlarınız ile daha fazla vakit geçirmek, spor yapmak, sosyal aktivitelere katılmak, alışveriş yaparak yeni kıyafetler almak ve fiziksel görünüşünüzde yapacağınız ufak değişikliklerdir. Bu şekilde hayatınızı yeniden düzenleyebilir, yaşadığınız dönemin sıkıntısını atabilir ve yepyeni bir görünüme kolaylıkla kavuşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir