Hamileyken İyi Uyumak için Yapılması Gerekenler

Paylaş

Her kadının en güzel ve en özel zamanlarıdır gebelik dönemleri. Yeni bir hayatın sorumluluğunu alacak olmanın verdiği mutluluk ve stres genellikle günlük yaşantımızı bazen olumlu bazen de olumsuz yönde etkiliyor.

Hamileyken İyi Uyumak için yapılması gerekenler

Çoğu bayan hamilelik döneminde uyku sorunlarından şikâyet eder ve sürekli yorgun olduklarından yakınırlar. Hamilelik döneminde annenin huzurlu uyuması bebeğin gelişimi içinde oldukça büyük önem taşır. Bu yazımızda sizler için hamilelik döneminde nasıl daha huzurlu uyursunuz sorusunun cevabını araştırdık, umarız faydalı bir yazı olur sizler için.
Hamile kalmadan önce genellikle sırtüstü veya yüzü üstü uyuyan bayanlar genellikle hamilelik döneminde yan yatmakta oldukça zorlanırlar. Yan yatarken zorlanmamak için bacak aranıza alçak bir kırlent koymanız ve bu şekilde uyumaya alışmanız hem sizin sağlığınız hem de bebeğinizin gelişimi açısından oldukça iyi olacaktır.
Yatacağınız yastığın hamileler için geliştirilen özel yastıklardan olması yan yatarken daha rahat etmenizi ve daha rahat nefes almanızı sağlayacağı için geceniz çok huzurlu ve uykunuz kesintisiz olacaktır.
Hamilelik döneminde hormonlar en üst seviyelerde salgılanırlar ve bu durum genellikle bayanlarda ateş basması olarak adlandırılan vücut sıcaklığının yükselmesine neden olur. Hamilelik döneminde kullanacağınız yorgan veya battaniyenin kalın olması, yattığınız odanın sıcak olmaması gerekir.
Yeterli oksijen almama durumunda uykumuz bölünür ve kendimizi huzursuz hissederiz, yatak odamızın veya uyuduğumuz mekânın mutlaka havalandırılmış olması, mümkünse sürekli hava sirkülasyonunun sağlanabilmesi çok önemlidir.
Hamilelik boyunca yedeğimiz yemeklerin az miktarda fakat sık olmasına dikkat etmeliyiz. Gece geç saatte yenecek yemekler midemizin rahatsız olmasına ve hazımsızlık problemi yaşamımıza neden olacağından uykumuz bölünür ve tekrar uyumakta oldukça zorlanırız. Akşamları geç saatte acıktığımızda yemek yerine meyve yemek ve az miktarda yemek en sağlıklısı olacaktır.
Sağlıklı ve huzurlu bir hamilelik geçirmek için doktorumuzun önerilerini harfiyen uygulamalı ve her gün düzenli olarak yürüyüş yaparak vücudumuzun ödem toplamasını engellememiz sağlıklı olacaktır.

 1. Corinne dedi ki:

  biz il degişikligi yatık oglum başka bir okul sınıf ve f6gretmen arkadaşlar ben ilk başta uyum sağlarmı sağlamazmı diye endişe eodidryum ama malesef korktugum gibi olmadı hemen kaynaştı

 2. Dantel dedi ki:

  Yararlı bilgiler, çok teşekkür ederiz.

  • Abi dedi ki:

   4,5 yaşındaki mislinam ankuluaonun ilk gfcn ilk e7ekimser sonrasında ise mutlu gf6rfcnfcyordu hatta bi ara anne sen gitmeyecek misin gider misin eve deyince bi oh e7ekmedim değil eve df6ndfcm ama malesef acil olarak ameliyata alındım aynı gfcnfcn akşamı o kadar moralim bozulduki servis ayarlayamadık acil olarak getirip gf6tfcrecek akraba aradık sabahe7ı olduğu ie7in kimseyi bulamayınca babası f6ğleden sonraya almalarını rica etmiş şimdi sırayla akrabalar gf6tfcrfcyo iyiki beni aramadı diye dua ediyorum şimdi 🙁

 3. Şerife Şeniz Süpürtülü dedi ki:

  Televizyon seyrederek uyumak çok doğru davranış değil uykunuz iyice kaçar yatak odasında televizyon bulunmamalıdır

 4. kore dizi dedi ki:

  Doğacak çocuk için annenin rahatlığıda çok önemli gerçekten gebe kadınlar rahatlığı önemli bir konu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir