Hamilelik Döneminde Migren ve Baş Ağrısı Tedavisi

Paylaş

Hamileyken Başınız Ağrırsa Ne Yapmalısınız? Hamilelikte Migren Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hamilelikte Migren

Migren doğurgan çağdaki her 3-4 kadından birinde görülen manâlı bir sorundur. Migren ağrılarının dayanılmaz olması ve hamilelikte ilaç alınamaması anne adayı kadınların önemli bir sorunudur. Baş ağrıları sebebiyle hamileliği erteleyen öyle çok bayan vardır.

Gebelik döneminde baş ağrıları % 70 oranında azalması olumlu bir durumdur. Bilhassa, birincil üç aydan sonraki dönemde ataklar en ince ayrıntısına kadar kaybolabilir. Hamilelikte migren başlıca azalır lakin bazılarında tıpkı devam eder. Fazla azında artar. Çok ara sıra de hamilelikte baş ağrısı başlayabilir.

hamilelikte migren

hamilelikte migren

Hamilelikte Migren ve Baş Ağrısı Tedavisi

Hamilelikte hap alamazsınız ancak çare olabilirsiniz. Hamilelik döneminde yapılabilecek en yerinde tedavi nöral terapidir. Cilde yapılacak küçük iğnelerle (fazla kısa etkin lokal anestezik) genel bir rahatlama sağlanır. Kullanılan az miktardaki ilaç bebeğe hasar vermez.

Migreni hamilelik boyunca devam edenlerde nöral terapi ile gaye bozucu alan seçilir. Ilk Kez bu bölgeye rahatlıkla nöral terapi yapılarak anne adayı rahatlatılır, tedavinin devamı doğumdan sonraya bırakılır.

En ideali; anne adaylarının hamileliği planlamadan önce nedenleri bulunarak migrenlerinin tedavisinin yapılmasıdır. Özellikle derhal her gün hap kullananlarda gebelik öncesi tedavi daha da yük kazanır.

gebelikte_migren

Hamilelikte Gelişen Baş Ağrıları

Migren çok ara sıra hamilelikte başlayabilir. Oysa üçüncü trimestr denilen hamileliğin son üç ayında baş ağrısı başlarsa  -özellikle otuzuncu haftadan sonradan-  preeklamsi denilen tablo mutlaka akla gelmelidir. Preeklamside kan basıncı yüksekliği ve ödem gelişir. Bir çeşit hamilelik zehirlenmesidir. Eklamsili hastalarının çoğunluğunda enseden gelen baş ağrısı vardır.

Hamilelikte tanımlanamayan kesintisiz baş ağrısı varsa mutlaka eklamsi açısından değerlendirilmelidir. Eklamsi gelişme olasılığı yüksek hastalarda tansiyon yükselmese de yalnızca baş ağrısı eklamsi bulgusu olabilir. Migrenli bir hamilede de eklamsi gelişebilir. Eğer baş ağrısı sürekliyse, sağ kaburga aşağı stres varsa anında doktora başvurulmalıdır.

Dural sinüs trombozu fazla ciddi bir tablodur. Nadir görülür. Bir Takım kişilerde kanın pıhtılaşmasını artıran kalıtımsal faktörler vardır. Hamilelikteki hormonal başkalaşım bu eğilimi açığa çıkarır. Beyindeki toplardamarlarda pıhtılaşma gelişerek beyin kan akışı bozulur. Genel Olarak baş ağrısına nörolojik bulgular da eşlik eder. Sürekli baş ağrısı tek belirti olsa bile bu önemli hastalık akla gelmelidir.

Kaynak: Milliyet / Pembenar / Nörolog Dr. Emel Gökmen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir