Düşük Bel ve Dar Pantolon Giyenler Dikkat

Paylaş

Fizik Çare ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Erhan Özfidan, düşük bel ve gizli pantolonların kasık bölgesinde asap sıkışmasına niçin olabileceği, bunun sonucunda ise bacaklarda his kaybı yaşanabileceği uyarısında bulundu.

Dr. Erhan Özfidan, düşük bel ve rahat pantolonların yaratacağı sağlık sorunlarına karşı vatandaşları uyardı. Düşük bel ve rahat pantolonların, taşıdığı sıhhat riskleri açısından masum olmadığını, hoş ve güçsüz görünme arzusunun afiyet sorunlarına yol açtığını açıklayan Dr. Özfidan, modayı peşine düşüp takip etmek uğruna acı çeken şahısların uyluk bölgesinde ‘meralgiaparesthetica’ adı verilen sinir sıkışması olabileceğini, bunun sonucunda da bacaklarda his kaybı yaşanabileceği uyarısı yaptı.

Vücuttaki kan akışını bozabilir

Dr. Özfidan, “Dar kot pantolon vücudunuzun kan akışını bile bozar. O yüzden bedeninize kadar pantolonlar giyin” dedi.

Bilhassa üçgenin taban olmayan kenarı bacak üstüne atanlarda, alaturka tipi tuvalette uzun zaman kalanlarda, gizli pantolon giyenlerde ve şeker hastalarında, meraljiaparestetika görülebileceğini söyleyen Dr. Özfidan, “Bacaklarda uyuşma, yanma ve sancı şeklinde kendisini gösteriyor. Natürel ama herkeste olacak diye bir şey değil. Bu kişinin kas yapısı, senet dokusu ve sinirlerin geçtiği kanalın darlığına tarafından değişebiliyor. Meraljiparestetika, belimizden çıkıp, kasığımıza içten inen bir sinirin sıkı bir pantolon, kemer ya da korse ile sıkışmasına tabi olarak ortaya çıkabilir. Bu sinir sıkışmasına alt olarak, uyluk bölgesinin dış yanına duyumsuzlaşma oluşabilir. Uyluğunun dış yanına uyuşması olan şahısların kıyafetlerini bu açıdan gözden geçirmelerini öneriyorum” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir