Diş kanal tedavisi tarihe mi karışıyor?

Paylaş

Diş tedavileri arasında en çok korkulan kanal tedavisi tarihe mi karışıyor? Kanal tedavisine alternatif bir usul kullanılabilir mi? Harvard Üniversitesi’nin geliştirdiği yeni usul baştan sona diş sinir köklerine direkt müdahale edilmeyecek; dişteki hastalıklı doku kök hücreyle iyileştirilecek. Diş Doktoru Pertev Kökdemir, geliştirilen bu yeni yöntemin ileride olağan tedavi yöntemleri aralarında yer alabileceğini belirtiyor.

İnsanlarda diş hekimi fobisinin en büyük sebeplerinden olan, çare koltuğunu kabus haline getiren kanal tedavisi; geliştirilen yeni usul sayesinde tarihe karışabilir. Dıştan dinç olarak görülen ama kökler üzerinden ilerleyen rahatsızlıklar sonucu diş asap köklerine müdahale edilmesi olarak bilinen kanal tedavisi, yerini çok daha rahatlatıcı bir çözüme bırakıyor.

DOKUYU KÖK HÜCRELER TEDAVI EDECEK

İngiltere’deki Nottingham Üniversitesi ve ABD’deki Harvard Üniversitesi’nin geliştirdiği ihtilal niteliğindeki tedavi yöntemine göre, dişteki hastalıklı doku alınacak. Enfeksiyonlu dokunun diş köklerine ulaşması engellenerek kişinin dişini kaybetmesinin önüne geçilecek. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde ise kanallara koyulan kimyasal maddeler ile delikler doldurulmayacak. Onun yerine dokuyu tamir edecek kök hücreler kullanılacak. Kök hücreler, hastalıklı kısmı otomatik olarak çare edecek.

YÖNTEM İKİNCİLİK ÖDÜLÜ KAZANDI

Bu yöntem tamamen, keza zorlu ve acı dolu kanal dolgusu işlemi uygulanmayacak, keza de yenilenen dokular doğru hastalığın ilerlemesi ortadan kalkmış olacak. Araştırmacılar önümüzdeki yıllarda tamamlanmasını umdukları yöntemin bununla birlikte çok daha ucuz olacağını, bu sayede diş hekimlerinden korkmak ya da kaçmak için de herhangi bir sebep kalmayacağını dile getiriyor. Söz konusu tedavi yöntemi, 2016 Kraliyet Bilim Yarışması’nda ikincilik ödülünü almıştı. 

DİŞİN İÇİNDE YENİ DAMAR VE SINIR YAPISI OLUŞACAK!

Diş Hekimi Pertev Kökdemir, kısa zamanda hayata geçirilmesi planlanan bu devir niteliğindeki tedavi yöntemi ile ilgili data verdi:

Kökdemir; “Kök hücreli tedavisi birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır. Kök hücresel, yeni saç köklerinin üretilmesinden kanser tedavisine kadar hastalıklarda destekleyici çare olarak kullanılabilmektedir. Dişlerin içindeki sinirlerin iltihaplanması sonucu ortaya çıkan kanal tedavisi ihtiyacı da ileriki yıllarda kök hücresel tedavisi ile düzeltilebilecektir. İltihaplı olan sinir ve damarlar, dişin içinden temizlenip kök hücre tedavisi ile dişin içinde yeni damar ve asap yapıları oluşması sağlanabilecektir” diyerek önümüzdeki yıllarda bu tedavinin herzamanki tedavi yöntemleri arasında yer bulabileceğini de belirtti. 

YARIM SAATTE AĞRISIZ, ACISIZ OLARAK YAPILABİLEN BİR IŞLEM

Dişçi Pertev Kökdemir; “Tabii şunu da belirtmekte avantaj var; cümbür cemaat kadar ağrılı ve acılı olarak bilinen kanal tedavisi, teknolojinin gelişmesi ile birlikte özel cihazlar sayesinde ayrıntılarıyla sızısız ve acısız, yarım saat içinde tamamlanabilen bir işlemdir. Yani vaktiyle olduğu gibi kanal tedavisi için defalarca diş hekimine gitmek gerekmemekte, yalnızca kısa bir seansta hiçbir sancı duymadan bu işlem bitirilebilmektedir. Bundan Başka kanal tedavisi yapılırken önceden olduğu gibi defalarca röntgen çekimine gereklilik duyulmamakta, bu yeni cihazlar bir uçtan bir uca kanal boyu aygıt kadar tespit edilip kanallar doldurulmaktadır. Kanal tedavisi için kullandığımız bu cihazın bir özelliği de diş hekiminde bildiğimiz çok ses çıkaran makinalardan ayrı olarak ayrıntılarıyla sessiz çalışmasıdır” diyerek bilinenin tersine kanal tedavisinin doğrusu ağrılı ve acılı bir tedavi yöntemi olmadığı da bilhassa belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir