Kadınca Kadınlara Özel Güzellik Bakım Sırları

Zamlı sigara Fiyatları ne oldu ? Sigara Fiyatları Listesi

Konun Eklenme Tarihi : Eylül 24, 2012

Zamlı sigara Fiyatları ne oldu ? Sigara Fiyatları Listesi

Zamlı sigara Fiyatları ne olduSigara Fiyatları Listesi 250x171 Zamlı sigara Fiyatları ne oldu ? Sigara Fiyatları Listesi

Zamlı sigara Fiyatları ne oldu ? Sigara Fiyatları Listesi

Sigara zamları ile birlikte yeni sigara fiyatları belli oldu. Alkol Ve Sigara Zammı evet 2013mersin.net ziyaretçileri alkol ve sigaraya yine zam geldi yeni sigara fiyatları ne kadar oldu, sigaraya yüzde kaç zam geldi tüm bu soruların cevapları yazımızın devamındadır.. Tiryakilerle akşamcılara kötü haber. Alkol ve sigaraya büyük zam kapıda. Zammın oranı yüzde 15′e kadar dayanabilir… Tiryakiyi üzecek haber eski Maliye Bakanı Sümer Oral’dan geldi. TBMM Plan Bütçe Komisyonunda benimsenen ve Meclis Genel Kurul gündemine giren amme alacakları yasa tasarısı ile sigara ve içki fiyatlarına zam geliyor.

Hükümet yeni düzenleme yapmazsa 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren sigarada ÖTV 4 puanartışla yüzde 69 olarak uygulanacak. Bu, sigaraya en az yüzde 20 zam anlamına geliyor. Hükümetin tütün ürünlerine uygulanan Özel Tüketim Vergisi’nde (ÖTV) yıl sonuna kadar yeni bir düzenleme yapmaması durumunda, bu kalemdeki ÖTV oranı yaklaşık bir yıl önce alınan ancak yürürlüğü 31 Aralık 2012′ye kadar ertelenen karar uyarınca 1 Ocak’tan itibaren dört puan artışla yüzde 69 olarak uygulanacak. ÖTV oranının yüzde 69′a çıkarılmasının sigara satışfiyatlarında yüzde 20′nin üzerinde bir zamma neden olacağı belirtiliyor. Maliye Bakanlığı, 13 Ekim 2011′de yayımlanan bir kararname ile sigara ve tütün ürünlerinde ÖTV’yi yüzde 63′ten yüzde 69′a çıkarmış ancak gelen tepkiler üzerine sigaradaki ÖTV oranını 31 Aralık 2012′ye kadar geçerli olmak üzere yüzde 65′e düşürmüştü. Reuters’a bilgi veren www.2013mersin.net ekonomi yetkilileri, herhangi bir yeni düzenlemeyapılmaması durumunda yeni yıl itibariyle sigara ve tütün ürünlerindeki ÖTV’nin otomatik olarak yüzde 65′ten yüzde 69′a çıkacağını kaydettiler. Bir ekonomi yetkilisi, ÖTV’deki dört puanlık artışın sigara fiyatlarında yüzde 20′den fazla zammı beraberinde getireceğini belirterek, “Ekonomiyönetiminin 2013-2015 dönemini kapsayacak Orta Vadeli Programçalışması devam ediyor. Bütçede atılacak adımlar çerçevesinde bu noktada da bir düzenleme yapılması söz konusu olabilir. Ancak bunun için henüz verilmiş bir karar yok” dedi. Anayasa gereği 2013 yılı merkezi yönetimbütçesinin 17 Ekim gecesine kadar TBMM’ye sunulması gerekiyor. Bu kapsamda sigarada ÖTV düzenlemelerini de içeren bazı önlemlerin hayatageçirilmesi bekleniyor. Analistler, bütçede alınacak önlemler kapsamında sigarada vergi artışına kesin gözüyle bakıyorlar. Bir başka ekonomi yetkiliside, büyük ihtimalle sigara ve tütün ürünlerinde vergi düzenlemesiyapılacağını belirterek, “Bu da sigara ve tütün ürünlerine zammı beraberinde getirecek” dedi.

GELECEK YIL YENİ SİSTEM BAŞLAYACAK Öte yandan, yatırım ve tasarrufların artırılmasını amaçlayan yasada yapılan değişiklikle 1 Ocak 2013′ten geçerli olacak şekilde sigara ve alkollü içeceklerin vergilendirilmesinde yeni bir sisteme geçilecek. Yasa alkollü içecekler ve sigaradaki maktu verginin, Ocak ve Temmuz aylarında ÜFE’ye bağlı olarak otomatik olarak güncellenmesini düzenliyor. Düzenlemeyle ayrıca sigarada maktu ve nispi verginin birlikte uygulanmasına imkan veren bir sistem de getiriliyor. Buna göre, maktu vergi tutarlarının vergileme ölçüsü, 20 adet sigaradan veya 50 gram tütünden oluşan birim ambalaj itibarıyla belirlenecek. Düzenlemenin TBMM’de görüşülmesi sırasında muhalefet partileri bu uygulamayla sigaraya yüzde 15′e kadar zam yapılmasının yolunun açılacağını iddia ederken, hükümet ve ekonomi yetkilileri bu yönde bir kararın söz konusu olmadığını ifade etmişlerdi. Sigaraya en az yüzde 20 zam geliyor Hükümet yeni düzenleme yapmazsa 1 Ocak’tan itibaren sigarada ÖTV 4 puan artışla yüzde 69 olarak uygulanacak. Bu, sigaraya en az yüzde 20 zam anlamına geliyor. Bazı sigara ürünlerinde sigara şirketleri tarafından 50 kuruşla 1 lira arasında zam yapıldı işte detaylar : Philip Morris’in (PM) bazı sigara ürünlerinde 50 kuruşluk bir fiyat artışı yaşanırken, British American Tobacco’nun (BAT) bazı sigara ürünlerinde ise paket başı 50 kuruş ile 1 TL’lilk bir artış oldu. Sigarada yüzde 69 olarak uygulanan ÖTV, 26.10.2011 tarihinde yüzde 65′e indirilmişti. ÖTV oranlarının düşürülmesinin ardından sigara firmaları, sigaraya yapmış oldukları zammı kısmen geri çekmişti. Sigara firmaları arasındaki rekabet, bu kez tüketiciye zam olarak yansıdı. Philip Morris’in (PM) 5.00 TL’den tüketiciye sunduğu sigara paketinde 50 kuruşluk bir fiyat artışı meydana gelerek, sigara paketi 5.50 TL, 5.00 TL olan bazı ürünler ise 5.25 oldu. British American Tobacco (BAT), 7 TL’den tüketiciye sunduğu sigara ürününü 8 TL’ye, 4.50 TL’den tüketiciye sunduğu sigara ürününü 5 TL’ye, yine 4.50 TL olan bazı ürünler 5.25 TL’den 4.50 TL olan bazı ürünler 5.50 TL’den tüketiciye sunulacağı öğrenildi. Sigaraya yapılan son indirim ile sigara fiyatlarına yaklaşık 1 lira indirim yapılmış oldu. Buna göre aşağıdaki yeni fiyatların bulunduğu listeden her bir sigara fiyatından 1lira düşürerek yeni fiyatı belirleyebilirsiniz. Buna göre yeni sigara fiyatları: Marlboro Uzun Sigara Fiyatı: 8 TL Marlboro Uzun Kısa Fiyatı: 8 TL Parliament fiyatı: 8,50TL Muratti Kısa Sigara Fiyatı: 6,50 TL Chesterfield 7 TL L&M Sigara Fiyatı: 5,50 TL Lark Sigara fiyatı: 5,50 TL Bond Street Fiyatı: 5,50 Tl’ye indirildi. İndirimler ile tüm sigara fiyatlarına 1TL indirim yapılmış oldu.

 


Bir önceki yazımız olan 28 Eylül 2012 Bim Aktüel indirimli Ürünler başlıklı makalemizde 28 Eylül 2012 Bim Aktüel indirimli Ürünler, 28 Eylül Aktüel Ürünler ve 28 Eylül Ürünleri hakkında bilgiler verilmektedir.

2013 sigara fiyatları

Konuya Mesaj Yazınız