YAZ MEVSİMİNDE CİLT KORUMA YÖNTEMLERİ

Paylaş

Yaz mevsimi bildiğiniz gibi cildimizi kurutur ve hatta hassas olan ciltler lekelenme gibi sorunlar ile yüz yüze gelirler. Güneş ışınları, deniz ve havuzun klor oranı ve özellikle bunlara karşı da alerjisi olan hanımların bu mevsimde ciltlerinin yıpranması işten bile değil ! Bizlerde siz değerli hanımlar için yaz mevsiminde cilt koruma yöntemleri nelerdir detaylıca araştırdık, öğrendik. Şimdi beraber bunları değerlendirip cildimizi yıpranmalara ve deformasyona karşı önemler alalım.

Yaz Mevsiminde Cilt Koruma Yöntemleri

Cilt bakımı her şeyden önce cildin gerekli fonksiyonları yerine getirmesi açısından oldukça önemlidir. Cildimiz bizim aslında en önemli solunum yapan vücut parçamızdır. Cildimiz nefes alıp verdikçe hem solunum yapar hemde hücrelerimizin yenilenmesi ve nefes alması açısından oldukça önemlidir. Cildi korumanın en önemli yolu ise cildimize uygun bir şekilde cilt temizliğimizi yapmamızdır. Cildimizde oluşan ölü deriyi en uygun şekilde atarak asıl cilt korumayı böylece yapmış olursunuz. Yazın cildimizde kalıntı olarak tabakalaşmış yağ, makyaj, toz gibi kalıntılar güneş ışığı ve deniz ile de bir araya gelince ciltte deformasyon yani yıpranma oluşur. Bu yüzden güneşten kaçınmak ve korunmak için önlem almak çok önemlidir. Son yıllarda da adından sıkça bahsettiren cilt kanserine karşı korunmak için güneş koruyucu ürünlerden yararlanmak cildinizi yaz mevsiminin zararlarından korumuş olacaktır. Geniş kenarlı şapkalar, gözlükler ve güneş koruma ürünlerini tüm yaz boyunca kullanmanız sizin ve cilt sağlığınız açısından büyük önem taşıyor. Ayrıca sıkı dokunmuş açık renk giysiler ile fazla güneş ışığını da üzerinize çekmemiş olursunuz.

Hangi Güneş Koruyucuları Tercih Etmeliyiz ?

gunes

Her yaz deniz için valizimizi hazırlarken en önemli yeri kaplayan ve olmazsa olmaz olan elbette güneşten koruyucu kremlerdir. Bu kremler sayesinde tabiri caiz ise haşlanma olasılığımız azalmış oluyor 🙂 Güneşin yan etkilerinden ve zararlı ışınlarından bizleri koruyan bu kremler cilt kanseri riskini de azaltıyor. Şimdi bana şu soruyu sorduğunuzu duyar gibiyim “Piyasada Çok Fazla Ürün Var İyi Ama Hangisi Ve Nasıl Seçmeliyim ?” işte tam da bu sorularınıza yanıt bulmak amacı ile yazımızın bu başlığı altında sizlere güneş koruyucu ürünleri seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedeceğim. Güneş koruyucular UV ışınlarını emme, yansıtma ve dağılma yolu ile deriye ulaşmasını engelleyip cildimizi koruyan ürünlerdir. Bu koruyucuların etkinliğini SPF belirler. Bu konuda da SPF ne kadar yüksek ise o denli başarılı bir koruma elde ederiz. Pahalı ürün iyi üründür diye düşünmeyiniz. Yüksek faktörlü ve kozmetik değilde cilt bakımına yönelik ürünler satan firmaların ürünlerini tercih ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir