YAĞLI CİLTLER İÇİN DOĞAL MASKELER

Paylaş

Yağlı cilt, genel olarak ergenlik çağındaki gençlerde vücut hormonlarının dengesizliğinden dolayı görülmektedir. Aynı zamanda beslenme, çevresel koşullar ve kalıtım da yağlı cildin oluşmasında başlıca nedenler arasındadır. Ciltteki yağ oranı cildin kendi kendini nemlendirmesi sırasında artmaktadır. Ciltte biriken fazla yağ ise siyah nokta, sivilce ve gözeneklerde genişlemeyi sebep olmaktadır. Bu sorunlardan en kötüsü ise ciltte akne oluşmasıdır. Bu yüzden yağlı cilde sahip olan insanların düzenli olarak bakım yapması gerekmektedir. Yağlı ciltlerin böyle dezavantajları olduğu gibi yaşlanma sürecinde yüzde oluşacak kırışıklıkları yavaşlatması gibi büyük bir avantajı da vardır.

Aranızda cildindeki yağ fazlalığından dolayı parlama gibi sorunlar yaşayanlarınız olmuştur. Bunun için doktora gideniniz bile vardır. Doktorların da size söyleyeceği ilk şey cildinizi düzenli olarak temizlemeniz gerektiğidir. Sizler de yağlı bir cilde sahipseniz ve nasıl bir bakım uygulamanız gerektiğini araştırıyorsanız doğru yerdesiniz.  Çözüm için yazımızın devamında anlatacağımız doğal maske yöntemlerini deneyebilirsiniz. Bu yazımızda sizlerle önce cilt temizliği ile ilgili birkaç önemli noktayı, daha sonra ise birkaç tane farklı yağlı ciltler için cilt maskesi tarifini paylaşacağız.

Yağlı Ciltler İçin Doğal Maskeler

Cildinizdeki yağlanmayı en aza indirgemek için cildinizi periyodik olarak ılık su ile temizlemelisiniz. Soğuk suya nazaran ılık su yağların çözünmesine yardımcı olur. Cilt toniği seçiminizi alkolsüz olanlardan yana kullanmanız sizin yararınıza olur. Böylece gözenekleriniz açılır ve cildiniz nefes alır. Nemlendiricinizi de yağlı ciltler için özel olarak üretilen yağsızlardan seçmelisiniz. Şimdi maske tariflerimize geçebiliriz.

 

Limon Maskesi

Cildiniz aşırı yağlı ve gözenekleriniz çok geniş ise sıkılaştırıcı olan limon sizin için faydalı olabilir. Aynı zamanda limon zengin C vitamini ile cilt hücrelerinizin yenilenmesini de sağlar. Şimdi bahsedeceğimiz maskemiz her bütçeye uygun ve hazırlanışı da bir o kadar kolaydır. Öncelikle 2 adet limonun kabuğunu soyup 2 çorba kaşığı suyun içerisinde 3 dakika bekletin. Daha sonra robot ile püre haline getirin ve temizlenmiş cildinize pamukla sürüp birkaç dakika bekleyin. Sonra ılık su ile yüzünüzü temizleyip havlu ile kurulayın ve ardından da nemlendiricinizi sürün.

limon

Domates Maskesi

Domates maskesi de ciltler için arındırıcı ve sıkılaştırıcı bir etkiye sahiptir. 1 çorba kaşığı taze domates suyu ile 1 çorba kaşığı kili iyice karıstırın. Ardından yüzünüze sürün. Kuruduktan sonra yıkayabilirsiniz.

Domates-Maskesi

Muz Maskesi

1 tane büyük muzu soyun ve iyice ezin.  Daha sonra 2 kaşık yoğurtla ya da balla karıştırıp yüzünüze sürün. Kuruyana kadar bekleyip ılık su ile yıkayabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir