GÖZ ÇEVRESİ KIRIŞIKLIKLARI NASIL GEÇER?

Paylaş

Göz çevresi kırışıklıkları ya da diğer adıyla kazayağı kadın-erkek her yaştan insanın başına gelen can sıkıcı bir sorundur. Şimdi aynaya bakıp gülümsediğiniz zaman göz çevrenizdeki kırışıklıkları görebilirsiniz. Cilt kırışıklıklarının yaş ilerledikçe ortaya çıktığı bilinmektedir. Fakat aynı şey göz çevresi kırışıklıkları için geçerli değildir. Genç yaşta da görülebilirler. Bu kırışıklıkların en bilinen sebepleri sürekli tekrarladığımız yüz hareketleri,  düzensiz uyku ve beslenme, alkol tüketimi, cilt bakımına özen göstermemektir. Tabi güneşin etkisini de unutmamak gerekir. Koruyucu gözlük olmadan güneş ışığına çok fazla maruz kalan insanlar göz çevrelerinde bu kırışıklıkların oluşmasına zemin hazırlarlar. Çoğumuz güneşte ya da kışın karlı mekanlarda kar ve güneş gözümüzü aldığı için gözlerimizi kısmak zorunda kalırız ve bir süre sonra bu izler kalıcı hale gelerek kırışıklıkları oluştururlar. Eğer sizde göz çevresi kırışıklıkları nasıl geçer? sorusuna bir yanıt arıyorsanız yazımızı okumaya devam edin. Bu kırışıkların görünümünü azaltmak ve kırışık oluşmasını önlemek elbetteki elimizdedir. Fakat göz çevresi çok hassas bir bölge olduğu için yüzümüz için hazırladığımız maskeleri bu bölgede kullanamayız. Çünkü tahriş edebilir. Ama yazımızın ilerleyen kısımlarında bu bölge için uygulayabileceğiniz yöntemler paylaşacağım. Ama öncelikle kırışık oluşumunu azaltmak için sizlere önerilerde bulunacağım.

Kendizine düzenli bir beslenme programı hazırlayıp özellikle antioksidan işlevi gören sebze ve meyveleri tüketebilirsiniz. Böylelikle bu sağlıklı besinlerden cildinizi yenileyecek mineral ve vitaminleri elde etmiş olursunuz.

Uyku düzeniniz bozuksa, gerekenden az ya da çok uyuyorsanız kırışıkların artmasının yanı sıra göz altı çevresinde morluklar ve torbalar oluşabilir. Haftanın her günü aynı saatte uyuyp aynı saatte kalkarsanız vücudunuz bir süre sonra alışır.

Yüzünüzü gün içerisinde birkaç kez soğuk suyla yıkarsanız gözenekleriniz küçülür. Günde en az 8 bardak su içmekte cildinize iyi gelecektir. Çünkü susuz kalan cilt kurur ve kırışıklıklar artar.

Günümüz şartlarında stressiz bir yaşam mümkün değildir fakat stresi en aza indirgemeniz gerekir. Bu konuda nefes egzersizleri ve spor size yardımcı olacaktır.  Şimdi maske ve yağlara bakalım.

Göz Altı Kırışıklıkları İçin Çözümler

Havuç Maskesi

Bu maske için öncelikle  adet havucu soyun ve katı mevye sıkacağında ya da yoksa rende ile suyunu elde edin. Havuç suyuna  çay kaşığı badem yağını ilave edin ve  2 saat soğuması için buzdolabında bekletin. Daha sonra bu karışı göz çevresine sürün ve 30 dakika bekleyin. Daha sonra soğuk suyla yıkayabilirsiniz. Bu maskeyi haftada 3-4 gün uygulayabilirsiniz.

cilde-havuc-maskesi1

Bal Uygulaması

Süzme balı göz çevresi kırışıklıklarınıza sürüp, hafifçe bastırarak yanlara doğru çekin. Bu yanlara çekme işlemini 5-6 kez uygulayın.

bal-ilaç

Doğal Zeytinyağı

1 çay kaşığı zeytinyağını göz çevrenize uygulayın ve yarım saat bekledikten sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Böylece göz çevrenizi nemlendirecek ve cildinizin yaşlanmasını yavaşlatmış olacaksınız.

zeytinyağı

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir