Dudakların Sağlıklı Ve Bakımlı Kalmaları İçin Tavsiyeler

Paylaş

Dudaklar, güzelliğimizi tamamlamasıyla ve düzgün konuşmamızı sağlamanın dışında, Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besinlerin almasını da sağlayan bir organımızdır. Ne yazık ki dudaklarımız çeşitli sebeplerden dolayı çabucak yıpranırlar.  Dudaklarımızdaki oluşan kuruma ve çatlaklıklardan nasıl koruna bileceğimiz hakkında sizlere bir kaç öneride bulunmak isterim.

Kuruma Ve Çatlaklardan Dudaklarımızı nasıl koruyabiliriz?

  1. Dudaklarınızı Yalamayı Bırakınız; kurumuş dudaklarımızı sıcak havalarda veya kuruduklarını hissetmeğimizde dilimizin yardımıyla ıslatırız. Lakin unutmamak gerekir ki dilimizde üzerindeki tükürüklerin içerisinde bulunan özel maddeler sayesinde, ağzımızın içerisindeki yiyecekleri parçalama görevleri vardır. Kısacası tükürük salgımız nadir yapıya sahip dudaklarımız için büyük zarar verebileceklerdir.
  2. Dudaklarınızı Rahat Bırakın; canimiz sıkıldığında veya dikkatimizi dağıtmak için dudaklarımızla bol bol oynarız. Bu oyun türleri mesela dudaklarımızı çekiştirme veya ısırma seklinde olabilir. Dudaklarımızı çekiştirmek tükürük gibi ince hassas yapıdaki dudaklarımızın yıpranmasına zarar verebilecektir.
  3. Her şeye faydasi vardır mutlaka bol su içiniz; tüm uzmanların ortak kanisi mutlaka bol bol su tüketilmesidir, su sağlığımız için çok büyük bir faktördür nede olsa yetişkinlerde vücut su oranı % 60, yaşlılarda ise % 50’dir.
  4. Dudak Bakimi İçin Özel Krem Kullanınız; ucuz veya pahalı diye düşünmeden önce sizi cildinize gerçekten faydası olacağını düşündüğünüz ürünleri kullanınız. Yanlış krem secilerinde dudaklarınıza faydasından çok zararı olacağını unutmayınız. Yaz ve kıs ayları için özel hazırlanmış kremlerle dudaklarınızı diş etkenlerden korumuş olacaksınız. Özellikle tavsiyem yaz günleri için yapacağınız krem secimi 15 faktörlü kremler olama sidir. Malum soğuk günler kadar yaz günlerice hep cildimize hamda dudaklarımıza çok büyük zararlar vermektedir.
  5. Kozmetik Ürünü Seçimine Dikkat; içerisinde alkol bulunduran kozmetik ürünlerinden mutlaka kaçınız.
  6. Dudaklarımızı nemlendirmek için ağızdan nefes âliniz ve Bolca B ve E vitamini bulduran yiyecekleri tercih ediniz.

Kadincakadin.com olarak umarım önümüzdeki yaz günleri için ufakta olsa bir kaç öneride bulunduk. Hepinize sağlıklı mutlu yıllar dileriz.

  1. harun dedi ki:

    Kadınlarda sevdiğim dudak çok hafif pembe ruj ve doğal olması tabi. Makale için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir