DUDAK ÇATLAKLARI İÇİN ÇÖZÜMLER

Paylaş

Özellikle kış aylarında ayaz ve soğuk hava yüzünden derimizde çatlaklar oluşur. Ellerimizin yanısıra dudaklarımızda derinin en ince olduğu kısmıdır. Dolayısı ile dudaklarımızın kış aylarında çatlamamaası söz konusu bile değildir. Bizlerde sizlere dudak çatlakları için çözümler tariflerini hazırladık. Bazı özel bitkiler ve yağlar ile dudaklarınızın eski canlı ve taze görünümünü alması mümkün. Yazımızda sizler için hazırlamış olduğumuz tavsiyeleri dikkate alarak dudak çatlaklarınıza çözüm bulabilirsiniz.

Dudak Çatlakları İçin Çözümler

duk

Derimizin en inceldiği kısım olan dudaklarımızı kış aylarının olumsuz etkilerinden korumak için sizlere bazı tavsiyelerde bulunacağız. Yazımızın bu kısmında yer alan bu bilgileri dudaklarınızda çatlaklar oldukça uygulayarak dudaklarınızın eski formunu almasını sağlayabilirsiniz.

Dudak çatlaklarının da kendi içinde farklı nedenleri vardır. Sürekli dudakları yalamak, havanın kuru olması hassas olan dudak derisinin çatlmasına ve kurumasına neden olur.
Kuru ve çatlamış dudakların pek çok farklı nedeni olabilir.  Özellikle hava değişimi ile gelişen bu durum tekrarlandığı zaman özellikle kuru cilt yapısına sahip kişilerde kronikleşebilir. Bu yüzden sorunu çözmek sizin açınızdan çok önemlidir. Kuru ve çatlamış dudaklara asıl sağlam çözüm dudaklarımızı nemli tutmak ve kaybettiği nemi geri kazandırmak olacaktır.

Dudak çatlamasına sebep nedir?

Dudak yalama
Sıvı kaybı yani dehidrasyon
Uygunsuz dudak bakım ürünlerinin kullanımı
Ağızdan nefes almak
Sodyum lauryl sülfat (Diş macunlarında yaygın olarak bulunan bir kimyasal)
A vitamininin aşırı tüketimi
Narenciyeler içinde mevcut olan asit
Kuru soğuk ya da sıcak havalar
Alerji
Güneşe maruz kalma
Kozmetik ürünler
Belirli ilaçlar
Tiroid, sedef, diyabet ve down sendromu gibi sorunlar
Aşırı sigara içilmesi
İklim koşullarında değişiklik gibi sebeplerden dolayı dudaklarınız çatlayabilir.

 

Çatlamış ve Kuru Dudaklar İçin Püf Noktaları

oooooo

  • İlk olarak  dudak çatlaması ve kurumasının nem kaybından kaynaklandığını göz ardı etmeyelim. Bu yüzden dışarı çıkarken muhakkak dudaklarımızı nemlendiriniz.
  • Aloe vera içerikli nemlendiri ya da mango tereyağı gibi bitkisel ürünler ile dudaklarınıza kaybettiği nemi geri kazandırabilirsiniz.
  • Hindistan cevizi yağı kullanarak  dudaklarımızın hızlı bir şekilde nemini geri almasını sağlarsınız ve parlak bir dudak elde etmiş olursunuz.
  • Dudak çatlaklarının asıl nedeni ayaz ve kuru hava da olsa bazı insanlarda kansızlık durumu da çatlak nedeni olabilir bu yüzden muhakkak kan değerlerine baktırın.
  • Salatalık ve süt ile dudaklarınıza tatlı bir püre hazırlayın bu püreye hafif bir nemlendiri krem de ekleyin. Haftada iki defa bu maskeyi çatlamış dudaklarınıza uygulayın kısa sürede dudaklarınız eski taze görünümüne kavuşacaktır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir