Yepyeni Fitness Trendi: Emekleme

Paylaş

Ünlülerin rağbet ettiği ab cracks, yani dikine karın kası akımından sonra fitness dünyasında “emekleme” trendi başladı.

Spor eğitmenleri, bebek gibi emeklemenin en etkili yağ yakıcı hareketlerinden biri olan plank’ın yeni bir versiyonu olduğunu belirtiyor. Bu hareketin, tamamen vücut ağırlığı ile yapılmasından dolayı kondisyonu çok daha fazla geliştirdiği ifade ediliyor.

Güç, denge ve dayanıklılığı geliştiriyor

Spor eğitmeni Ashley Hunt, bebek gibi emeklemenin güç, denge ve özellikle de dayanıklılığı geliştirdiğini vurgulayarak, “Emekleme tamamen vücut ağırlığıyla yapılıyor. Bir ekipmana ihtiyacınız yok. Evinizde kolaylıkla uygulayabilirsiniz. Özellikle kalça bölgesi olmak üzere vücudun her yerini çalıştırıyor. Parmak, dirsek ve hatta bileğe bile etkisi var” ifadelerini kullandı.

Bireysel antrenör Ally Gray de bu hareketin sadece güce etki etmediğini, aynı zamanda bilek ve omuzlardan kalçalara, ayak bileklerine ve ayak parmaklarına kadar dayanıklılık sağladığını, çekirdeğin sağlamlığına katkıda bulunduğunu söyledi.

Hareket nasıl yapılır

Hareketi yaparken bebek emeklemesi pozisyonunu alıp omurganın duruşunu bozmadan ileri ve geri hareket etmek gerekiyor. “Birkaç kez ileri ve geri gittikten sonra dizlerinizi hafifçe kaldırmayı deneyip, yerden bir miktar yukarıda tutarak bir süre durun. Sonra tekrar ileri ve geri emeklemeyi yapın” diyen Gray, hareketi yaparken doğru pozisyonda bulunduğunuzdan emin olunması gerektiğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir