Spor Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Paylaş

Zayıflamak için uyguladığımız diyetlerin yanı sıra spor yapmakta oldukça büyük fayda sağlıyor. Spor yapmak vücudumuz ve sağlığımız için faydalı olmasına rağmen bilinçsiz yapılan spor sağlık sorunları ortaya çıkmasına da neden olabilmektedir.

Bu yazımızda sizler için spor yaparken nelere dikkat etmemiz gerektiğini paylaşacağız.

  • Yapacağınız sporu seçerken yaşınıza ve vücudunuza uygun olanları tercih etmelisiniz. Size en uygun sporu seçmek için mutlak uzmanlardan bilgi almalı ve bilinçli spor yapmalısınız.
  • Spor yapmak arada sırada yapılacak bir eylem değildir buna kesinlikle karar vermelisiniz. Spor yapmaya başladığınızda düzenli olarak devam etmeniz ara sıra yaptığınız sporda ortaya çıkacak kas ve bacak ağrılarının ortaya çıkmamasını sağlar.
  •  Genellikle yemek yendikten sonra spor yapmak tercih edilir fakat bu hareket sağlığımız açısından oldukça zararlıdır. Uzmanlar yapılacak sporun yemekten en az 2 saat sonra olmasının uygun olacağını belirtiyorlar.
  • Eğer spor salonunda bulunuyor iseniz mekânın düzenli havalandırıldığından ve içeride yeterli oksijen miktarının bulunduğuna emin olmalısınız. Spor yaparken vücudumuzun en çok ihtiyacı olan oksijen oldukça önemlidir.
  • Açık havada spor yapmayı tercih ediyorsanız hava şartları oldukça önemlidir. Hava aşırı sıcak veya çok soğuk ise spor yapmamızı ertelememiz gerekmektedir. Aşırı soğuk veya aşırı sıcak havalarda yapılan spor vücudumuzu normalden fazla zorlayacağı için sağlık açısından sakıncalıdır.
  •  Spor yaparken giydiğimi eşofmanlar vücudumuza uygun olmalı, çok bol veya aşırı dar eşofmanlar hareketlerimizin kısıtlanmasına neden olur. Vücudumuzun rahat edeceği eşofmanları seçmek oldukça önemlidir.
  • Spor yaparken giyeceğimiz ayakkabıların ayağımızı sıkmaması veya ayağımıza bol gelmemesi gerekmektedir.
  • Spor yaparken yorulduğunuzu hissettiğiniz anda spor yapmaya ara vermelisiniz. Unutmayın ki spor yapmak zaten oldukça efor harcamamıza neden olur ve bu da sağlığımızı kötü etkileyebilir. Bu nedenle mutlaka spor arasında dinlenme için kendinize vakit ayırmalısınız.
  • Spor yapmaya başlamadan önce mutlaka bir uzmana başvurmalı ve hangi sporları nasıl uygulayabileceğiniz mutlaka öğrenmeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir