Pilates hakkında herşeyi burada bulabilirsiniz

Paylaş

Pilates,yirminci yüzyılın başlarında Joseph Hubert Pilates tarafından geliştirilen fiziksel fitness sistemidir. Pilates çağımızın en güvenilir egzersiz sistemlerinden biridir.Pilates bedenin dengeli durmasına yardımcı olur. Pilates sağlıklı olmasının yanında hem eğlenceli hem de vücüdunuzun şekillenmesi bakımından en etkili egzersizlerden biridir. Pilates minder üzerinde ya da kendine has aletleri ile yapılır. Pilates vücudun her bölgesini baştan aşağı çalıştırmaya yarayan bir egzersizdir. Pilates Ebru Şallı, Madonna, Uma Thurman gibi yıldızlarla, ünlü sporcular,hatta kraliyet ailesi mensuplarının gözdesi haline gelmiştir.

pilates2

Ülkemizde bize pilatesi tanıtan Ebru Şallı olmuştur. Onun özellikle hamile iken yaptığı egzersizler bayanların ilgisini çekmiştir. Kimileri bunun sağlıksız olduğunu savunsa da Şallı bunların aksine pilatesin ne kadar yararlı olabileceğini kanıtlamıştır. Çünkü Ebru Şallı pilatese gönül vermiştir. Hem kendi videoları ile hem de DVD’leri ile pilates hakkında bilmediğimiz ne varsa insanlara bunları anlatmayı başarmıştır. Türkiye’de adını duymadığımız bu egzersiz ile bizleri tanıştırmıştır. Hatta pilates bu sayede hamile bayanların da ilgi odağı olmuştur.

Pilates-6

Ebru Şallı pilatesin yararlarından bahsederken kasları uzatma etkisinin yanında kaslarımızı güçlendirme etkisinin de olduğunu belirtmiştir ve pilatesin doğru bir şekilde yapılması gerektiğini de sözlerine eklemiştir. Uzun bir süredir haftanın iki günü pilates yaptığını diğer günlerde de spor yaptığını söyleyen Şallı, pilateste bir sınırlamanın olmadığını zayıf ya da kilolu insanların hatta yaşlı bireylerin de pilatesi çok tercih ettiğini belirtmiştir. Çünkü çoğu spor dalında bunun mümkün olmadığını görüyoruz. Tabiki de doktorunuza danışmanız halinde doğru yerde ve doğru hareketler ile hepsinin mümkün olacağını görüyoruz. Klasik egzersiz hareketleri ile zayıf kaslarımız zayıflamaya, güçlü kaslarımız da güçlenmeye devam ediyor. Bu da kronik bel ağrısına yol açıyor. Pilates sayesinde kas sistemimimiz bir bütün halinde ilerliyor. Ergenlik döneminde kızlar ve erkekler de duruş bozuklukları, oturuş şekillerinde yanlışlıklar gibi pozisyonların tekrarlanması halinde sırt ve boyun gibi şiddetli ağrılar ortaya çıkıyor. Bu noktada pilates tüm bunlara çözüm niteliğinde bir egzersiz sistemi olarak karşımıza çıkıyor.

pilates-bola

Pilatesin altı prensibi vardır:

1.Konsantrasyon: Pilates yaparken hareketlere odaklanılmalıdır. Çünkü bedeninizin o hareketlerle bir uyum içinde seyretmesi gerekiyor.

2.Kontrol: Hareketlerin gösterildiği şekilde uygulanması gerekmektedir. Mümkün olmadığı takdirde sakatlık oluşabilir. Bunu da bu prensibe dikkat ederek önlememiz gerekiyor.

3.Merkezleme: Bizim esnememize ve uzamamıza yardımcı olan noktadır. Çünkü göbek,bel ve kalçayı bu bölümde doğru merkezlememiz gerekir.

4.Akıcı Hareket: Pilates yaparken duraksamadan aynı zamanda da acele etmeden yapmalısınız.

5.Kesinlik: Yaptığınız hareketlerin belirli bir şekilde yapılması lazım. Ve birbiriyle koordine edilmesi gerekiyor.

6.Nefes: Nefes pilates için çok önemlidir.Doğru nefes alıp vermeyi iyi bilmeniz gerekmektedir. Doğru yaptığınız takdirde etkisini de hissedersiniz.Doğru nefes alma, burundan derin nefes alıp, bütün nefesinizi de ağızdan dışarı üfleme şeklinde olmalıdır. Aynı zaman da dengeli nefes almalısınız.

Unutmamalısınız ki yanlış aldığınız nefesin veya hareketin sizlere faydası olmayacaktır. Hepimizin maddi olanakları DVD almaya yeterli olmayabilir. Ama bu konuyla ilgili yüzlerce doğru video ve kitap var. Bunları bulup bilgi sahibi olabilirsiniz.

Gelelim pilates ekipmanlarına;

*Egzersiz bantları

*Pilates çemberi

*Pilates topları

*Egzersiz tübülü

*Minder

*Pilates denge yastığı

*Ağırlık

*Direnç lastiği

Pilates bütün yaş grupları için uygun bir egzersiz türüdür. Eğer sizler de düzgün bir fiziğe, duruş , sağlam bir karın kasına ve güçlü omurgaya sahip olmak istiyorsanız pilates ile tanışmalısınız. Pilates yaptıktan sonra kendinizi hem daha enerji dolu hem de daha dinamik hissedeceksiniz. Hatta yaptığınız hareketler ile ne kadar esneyebildiğinizi görmenizde mümkün! Evet basit görünüyor olabilir ama doğru koordinasyon ile bu zorluğu aşabilirsiniz. Hem dayanıklılığınız artacak hem de istediğiniz kiloları verebileceksiniz. Sağlıklı günler dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir