Bayanlarda Spor Yapmak ve Sporun Önemi

Paylaş

Spor aktiviteleri bayanlar için çok önemli ve gereken bir sosyal alandır.Düzenli ve yogun yapılan spor bayanlarda bazı sakıncalara yol açabilmektedir.Ne gibi sakıncalar diyorsanız bunlar sizinde başınıza gelebilir.Adet gören kadınlarda siklusun kaybı, adet kanamasında miktar olarak azalma, ve bunların etkisi ile omurga kemik mineral yoğunluğunda azalma ve erken yaşta osteoporoz ve stres kırıkları(travma olmaksızın kas kasılmalarına bağlı kırıklar) şansının artması gibi risklerle de karşı karşıya kalabilmektedirler.

Bayanlar fizyolojik yapı olarak erkeklerden çok farklıdırlar.10 yaşına kadar çok benzerlik gösteren bu yapı 10 yaşından sonra değişmeye başlar.Bayanlarda ağırlık merkezi erkeklere göre daha aşağıda olduğu için dengenin gerekli olduğu aktivitelerde erkeklere göre daha başarılıdırlar.Bu farklılığı ortaya çıkaran neden ise O2(oksijen) uptake’nin bayanlarda daha düşük olmasıdır.
Erkeklerde 5-6 it. kan var iken, bayanlarda 4-4.5 it. kan bulunur.Bu durum erkeklerde hemoglobin sayısının daha çok olduğunu gösterir.Hemoglobinler kaslara oksijen taşıdığı için ve erkeklerde daha çok olduğu için  erkeklerin dayanma gücü daha fazladır.Ayrıca bayanlarda erkeklere göre daha az kas bulunmaktadır.

Bayanların iskelet kaslarının diğer kaslarından farklı olarak yağları enerjiye çevirmede daha büyük kapasiteye sahip olduğu ileri sürülmektedir. Bu özellik, dayanıklılığa dayalı sporlarında bayanları daha uygun duruma getirir, ultra dayanıklılık durumlarında bayana avantaj sağlar.

Bayanlar, baylar ile aynı sayı ve konsantrasyonda ter bezlerine sahiptirler ama daha az terlerler. Bayanlar terleyerek daha az ısı kaybederler, yani daha az su kaybederler. Gerçekte radyasyonla daha fazla ısı kaybederler ki bu da nemli ortamlarda bayanlara avantaj sağlar.

Genel olarak bayanlar, baylardan daha elastikidirler, bu jimnastik, bale gibi sporlarda bayan için olumludur, Ancak daha fazla elastikiyet, daha fazla tendon yaralanması demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir