İştahınızı Kesmenin Yöntemleri

Paylaş

Enerjimiz azaldığı anda beynimiz harekete geçiyor ve acıktığımızı anlamamızı sağlayan veya yemek yememiz gerektiğini belirten kimyasal maddeler salgılıyor. Beynimizin bu kimyasalları salgıladığı bölüm aynı zamanda duygularımızın kontrol edildiği bölge olduğu için duygu değişimlerimizde ilk işimiz buzdolabına koşmak ve bir şeyler atıştırmak oluyor.


Beynimizin salgıladığı kimyasalların yanı sıra yemeklerin kokuları ve görünüşleri de aç olmadığımız halde açlık hissetmemize neden oluyor. Bu durumlarda dikkat etmemiz gereken konu ise aslında acıkmadığımızı bilmemiz gördüğümüz yemeklerin veya tatlıların acıktığımızı sanmamızı sağladığıdır. Bu sayede iştahımızı engelleyebilir ve ekstra kilo almaktan kurtulmuş oluruz.
İştahınızı kontrol altına almak istiyorsanız günlük öğün sayınızı mutlaka arttırmalısınız. Gün içerisinde yediğiniz öğünleri ana öğünler ve ara öğünler olarak ayarlarsanız hem ana öğünlerde tüketeceğiniz yemeğin porsiyonunu küçültmüş olursunuz hem de sürekli bir şeyler yediğiniz için fazla açlık hissetmemiş olacaksınız.
Tat alma duyumuzu değişik tatlar ile buluşturduğumuzda beynimiz doyduğumuz hissini ortaya çıkartıyor. Uzmanlar öğünlerde yenen aynı yemeklerin veya aynı tadı içeren gıdaların tat alma duyumuzda doymamışlık hissi yarattığı konusunda uyarıda bulunuyorlar. Her öğünde daha az yemek için ve tat alma duyumuzu farklı tatlar ile buluşturmak için öğünlerimizi değişik baharatlar ile tatlandırmak olacaktır.
Vücudumuz susuz kaldığı takdirde beynimiz açlık hissettiren kimyasalları salgılar. Gün içerisinde sık sık su içmemiz ise hem vücudumuzun susuz kalmasını önler hem de daha uzun süre tokluk hissetmemizi sağlar, bu sayede öğünlerimizde tüketeceğimiz gıdalar daha az miktara düşer.
Yemek yerken yaptığımız en büyük hata ise hızlı yemek ve yiyeceklerimizi kısa süre çiğnemektir. Yemeklerimizi daha yavaş ve uzun süre çiğnememiz beynimizin yediğimiz yemekleri yavaş yavaş algılamasını sağlayacağından daha kısa sürede tokluk hissi yaşamamıza neden olur böylelikle yemeğe başlama ve doymamız arasında geçen süre daha da kısalıyor ve daha az yemek yemiş oluyoruz.
Kilo vermenize yardımcı olan egzersizler iştahınızın kapanmasına da neden oluyor. Uzmanlar egzersizlerin genellikle öğünlerinizden bir iki saat önce yapılmasının daha sağlıklı olacağını böylelikle iştahınızın kapanacağını vurguluyorlar. İştahınızın kesilmesi ile birlikte yemek yeme isteğinizde azalacaktır fakat burada yapmamanız gereken hata ise kesinlikle öğün atlamamanız gerektiğidir. İştahsızlık nedeni le öğün atlamanız daha sonra aşırı derecede acıkmanıza ve daha fazla yemek yemenize neden olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir