Egzersiz Yapmadan Diyet Yapmak Su Kaybına Neden Oluyor

Paylaş

Su kaybı ile yağ kaybının birçok süre birbirine karıştırıldığı bir reel. Bu netice kısa süreli, moda diyet uygulayanlarda ortaya çıkıyor. Kişiler zayıfladığını düşünerek büyük bir yanılgıya düşüyor. Su kaybı ile birlikte vücutta bambaşka rahatsızlıklar da baş gösteriyor.

Diyetisyen Ali Dereli, hiç çalışma yapmadan herhangi bir zayıflama programına devam etmenin, su kaybını tetikleyen perhiz hatalarının başında geldiğini söylüyor. Günümüzde sürat şampiyon internet kullanımı, sağlık durumu, zayıflama, diyet konuları üstüne çözülmüş sitelerin yaygın olması, birbirinden farklı diyet reçetelerinin de bilinçsiz şekilde kişiler tarafından denenmesi anlamına geliyor. Kısa sürede çok kilo kaybı vaadiyle internete yayılmış olan diyet reçetelerin kişilere uygun olup olmadığına bakılmaksızın uygulanması, vücutta yağ kaybı yerine su kaybına, dolayısıyla adale kaybına sebep oluyor. Bu da perhiz bitiminde tartıda eksilenden daha fazlasının fazla çabuk şekilde vücuda geri alınması çağırmak.

Moda diyetler geçici kilo verdirir

Bilinçsizce uygulanan bu diyet listeleri sonucunda adale kaybının yanı sıra baş ağrısı, konsantrasyon bozukluğu, çabuk sinirlenme, takâtsizlik, bulantı, kabızlık, safra ve böbrek taşı, kalp ritim bozukluğu, kan basıncı düşüklüğü, adet düzensizliği, cilt kuruluğu, saç dökülmesi, bazal metabolizma hızında azalma gibi sorunlar da beraberinde geliyor.

Kişileri yapılan bu hatalara karşı uyarıyor ve şahısların uzman kontrolünde besin programlarının hazırlanması ve uygulanması gerektiğini belirten Beslenme Uzmanı Ali Dereli, “Bir noktaya, bir güne, bir döneme ait diyet yapmak en büyük hata. Hiç çalışma yapmadan herhangi bir zayıflama programına devam etmek de bu hataların başında. Çünkü tüm bu geçici hevesler sonrası verilen kiloların tümü geri alınıyor. Yaşam boyu sizin konsantrasyonunuzu yüksek tutacak bir sebep bulmalısınız. Yapılan öteki büyük hata biraz kilo verdikten sonradan, çevrenizdeki insanları dinlemek. Size fazla kilo verdiğinizi, ilginç inceldiğinizi, inanılmaz olduğunuzu ve tüm bunların sonunda da yeter artık perhiz yapma diyecekler. Dinç kilonuza ininceye dek sadece diyetisyeninizi dinleyin” diye konuştu.

Yanlış uygulamalara uyarı

Dyt. Dereli; “Zamanındaki sauna eşofmanlar, vücuda sarılan streç filmler vs. gibi uygulamaları hatırlarsınız. Tüm bu uygulamalar vücudunuzdaki suyu atmaktan diğer hiçbir işe yaramayan şeyler. Vücuttaki su ağırlığı gün içerisinde fazla değişkendir. Evdeki tartılarınızda gördüğünüz rakamlar ara sıra moralinizi bozarken ara sıra de gereksiz yere sevindiriyor. Bir gün daha sonra tartıda gördüğünüz rakam hakiki yok buna inanın. Kilo vermek o kadar bir günde, bir haftada hemen oluverecek bir iş değil. O tartıda gördüğünüz su kaybı, hedefimiz ise yağ kaybı olmalı” ifadelerini kullandı.

Su kaybı yerine yağ yakmak için ideal bir gıda programında, ara öğün yapmanın en önemli kıstas olduğu söyleyen Dyt. Dereli, bol su tüketmek, bitki çaylarından davranmak, vücudunuza yeteri kadar kalsiyum elde etmek (süt, yoğurt) gibi gıda desteklerinin metabolizmayı hızlandıracağını fakat ilk iş olarak egzersiz yapılması gerektiğini ifade ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir