Diyet Yaparken Yapılan Hatalar

Paylaş

Kilo vermek için yaptığımız ve bilimsel doğruluğu kanıtlanmamış diyetler sağlığımızı ciddi anlamda tehdit eder. Bu diyetler sonrasında kilo vermek yerine daha fazla kilo almanız da olası bir durumdur. Uzmanlar tarafından belirtilen detaylar sayesinde diyet sırasında yapılan ve sağlığımızı bozacak olan davranışlar hakkında maddeler oluşturduk. Bu detaylar sayesinde diyetinizi daha sağlıklı yapacaksınız ve hem kilo vereceksiniz hem de sağlığınızı koruyacaksınız.

Diyet Yaparken Yapılan Hatalar

Makarna, ekmek, pilav gibi gıdalarda bulunan karbonhidratlar vücudumuz ve metabolizmamızın düzenli çalışması için oldukça önemlidir. Diyet yapmaya başladığımızda yaptığımız en büyük hata ise pilav, makarna, patates, ekmek gibi vücudumuzun ihtiyacı olan karbonhidratları karşılayacak olan gıdaları tamamen kesmemizdir. Bu şekilde yapılan diyetlerde metabolizmamızın yavaşlamasına neden olacağı için kilo vermemiz hem zorlaşacak hem de kilo vermek yerine kilo almamıza neden olacaktır.

Hızlı Zayıflamak İçin Sadece Protein Tüketmek;

Protein vücudun hızlı bir şekilde kilo vermesini sağlar bu doğru bir kanıdır fakat diyetimizin sadece protein ağırlıklı olması sağlığımız açısından büyük derecede sorun oluşturur. Aşırı protein alımı vücudun kaslarında zayıflamaya ve bununla beraber su kaybı ortaya çıkmasına neden olur. Vücudun su kaybetmesi metabolizmanın yavaşlamasını sağlar. Bu şekilde her tartıya çıktığınızda kilo verdiğinizi sanırsınız fakat diyet sonrası verdiğiniz kilodan fazlasını hızla geri alırsınız.

Sabahları İçilen Limonlu Ilık Su;

Halk arasında oldukça yaygın olan sabahları kalkar kalkmaz ve her öğün öncesinde içilen ılık limonlu su vücutta bulunan yağları yakar görüşü tamamen yanlıştır. Bu içecek vücutta herhangi bir yağ yakılmasında fayda sağlamazken sadece sabahları aç karnına içildiğinde midenizin rahatsız olmasını sağlar.

Tek Öğün Yiyerek Zayıflamak;

Hızlı kilo vermek isteyenlerin başvurduğu ilk yöntemdir tek öğün yemek yemek. Kilo vermek için yapılan en büyük yanlış olan öğünleri teke indirmek vücudun kıtlık alarmına geçmesine neden olur, uzun süre aç kalan vücut bu durumun devamlı şekilde devam edeceğini düşündüğü için beyni uyarır ve tek öğünde yediğiniz yemek miktarı fazlası ile artar. Bu durum kilo vermeye fayda sağlamayacağı gibi hızlı bir şekilde kilo almanıza neden olur.

  1. mavi boncuk dedi ki:

    insanların yaptığı hatalardan biride akşam geç vakitlerde yemek yemek saat 19 dan sonra yemek yememelisiniz.

  2. gamze dedi ki:

    Gayet bilgilendirici bir makale olmuş. Birçok hata yaptığımı farkettim, aydınlattığınız için teşekkürler. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir