Tertemiz Bir Ev İçin Her Gün Yapmanız Gerekenler

Paylaş

Konut temizliği, evde daha huzurlu ve neşeli zaman geçmek için olmazsa olmazlardandır. Fakat her gün birazcık dağılıp azıcık kirlenen evinizi arıtma işini tek bir güne sığdırmak çoğu vakit sıkıcı olur. Bunun yerine jurnal alışkanlıklarınızda ufak şansın dönmesi yaparak evinizi her gün temiz tutabilirsiniz.

Yataktan Kalkarken

Şunu unutmayın ancak güne devingen bir açılış yerine getirmek, yataktan nasıl kalktığınıza bağlıdır. Yataktan kalktığınızda derhal yatağınızı toplayarak güne başlayabilirsiniz. Yatak odanızdaki eşyaları yerlerine götürmek, çıkardığınız kıyafetleri dolaba yerini belirlemek, uyandığınız anda bir odanın tamamen toparlanmasını sağlayacaktır. bununla beraber odayı havalandırmak da odanın enerjisini değiştirecektir.

Banyoya Girdiğinizde

Sabah uyanıp kendinize ulaşmak için duşa girdiniz. Duşun sonunda kabinin içini ve fayansları kısa sürede temizleyebilirsiniz. Arıtıcı ürünler ve duş başlığı işinizi görmek için tatmin edici olacaktır. Banyo sonunda lavaboda saçlarınızı tarayıp etrafa saç dökülmesini engelleyebilir, lavabodaki işleriniz bittiğinde biraz su ve temizleyici ürünle son dokunuşları yapabilirsiniz.

Mutfak Temizliğine Dikkat!

Evin en basit dağılan ve kirlenen yerlerinden biri olan mutfak, çoğu vakit özel bir alaka gerektirir. Önerimiz, bir yandan yemek yaparken diğer yanlamasına dağınıklığı toparlamak ve hiç vakit kaybetmeden makineye bulaşıkları vermek. Mutfak temizliğinde en fazla vakit kaybettiren alışkanlıklardan biri de bulaşıkları elde yıkama isteğidir. Fakat bulaşık makinesine girebilecek bulaşıkları elde yıkamayarak vakit kazanabilirsiniz.

Giyinme Odası ve Dolap Temizliği

Giysi seçimi konusunda değişken kaldığınızda nasıl bir dağınıklıkla baş başa kaldığınızı çok iyi biliyoruz. Beğenmediğiniz giyecekleri atıp yenilerini elde etmek bir çözüm tabii, lakin bu biraz masraflı olabilir. Bunun yerine giyeceklerinizi haftalık olarak belirleyebilir ya da ertesi gün ne giyeceğinize akşamdan karar verebilirsiniz. Böylece sabahleyin bir yana işe yetişmeye çalışıp bir yandan odayı derlemek zorunda kalmazsınız. Akşamdan kıyafetleri belirleyip dağıttıklarınızı o an toplayarak büyük bir karmaşayı önlemiş olursunuz.

Altın Kaide: Biriktirmeyin!

Dağınıklık ve temizliği hemen olan olarak gerçekleştirmek her zaman evinizin pak olmasını sağlayacaktır. Yere kırıntı döküldüğünde bir küçük şarjlı süpürge ile o anda temizleyebilirsiniz. Aynı şekilde aynada gördüğünüz parmak izini derhal o an silmeniz de mümkün. Yerleri süpürüp silme konusunda ise önerimiz bir gün süpürüp bir gün silmenizden yandan. Bu şekilde evinizin kirlenmesini engeller, kendinize de zaman ayırabilirsiniz.

 

Kaynak: blog.gittigidiyor.com/ev-bahce-ve-büro

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir