Küçük Odalar İçin Pratik Çözümler

Paylaş

Evler zamanımızın çoğunu geçirdiğimiz mekânlardır, evlerimiz aynı zamanda kişiliğimizi de yansıtmaktadır. Her zaman istediğimiz büyüklükte evlerde yaşamamız mümkün olamıyor, bu yazımız evinizde oturma odası olarak kullanacağınız odanın ufak olması halinde uygulayabileceğiniz pratik çözümler içermekte. Sizlere aktaracağımız püf noktalar sayesinde küçük odanızın hem konforlu hem de daha geniş görünmesini sağlayabileceksiniz.


Küçük odalarınızda kullanacağınız aynalar bulundukları mekâna derinlik hissi katar ve mekânın daha büyük görünmesini sağlar. Kullanacağınız aynaların boyutları ne kadar büyük olursa derinlik hissi o kadar fazla olur ve mekân daha geniş gözükür.

Oturma odası olarak kullanacağınız odanızda ihtiyacınız olan eşyaların bir listesini oluşturun ve bu liste dışında kalan eşyaları başka odalarda veya evinizin diğer bölümlerinde değerlendirin. Unutmayın ki bir mekânda ne kadar fazla eşya olursa alan o kadar daralır ve hareket alanı kısıtlanır.

Oturma odasında kullanacağınız koltuk veya oturma grubunu seçerken hantal eşyaları tercih etmeyin. Büyük ebatlı eşyalar odanın dar görünmesini sağlar, seçeceğiniz eşyalar genellikle ufak ebatlı fakat kullanışlı mobilyalar olmalıdır.

Mobilya tercihinde koyu renk tercihi odanın kasvetli ve daha ufak görünmesine neden olmaktadır. Bu nedenle eşyalarınızın camdan üretilmiş olan ürünlerden veya açık renk mobilyalardan seçmeniz daha uygun olacaktır.

Odanızın daha ferah görünmesi içeri giren ışık ile doğru orantılıdır. Daha ferah bir görünüm kazanmak için perde tercihiniz kalın ve koyu renk kumaş yerine daha ince ve açık renk perdelerden olmalıdır ayrıca cam önünde eşya bulundurmamanız gün ışığından en iyi şekilde faydalanmanıza olanak sağlayacaktır.

Odanızın aydınlatmasında tavan aydınlatma yerine ışığı duvara yansıtarak ferahlık hissi verecek olan lambader veya abajur kullanımı daha uygun bir seçim olacaktır. Işığın direk duvarları aydınlatması odanın genişlik hissini arttırır ve daha ferah bir ortam oluşmasına olanak sağlar.

Duvar renginizi seçerken koyu ve uçuk renklerden uzak durun. Daha açık renk seçenekleri odanızın geniş görünmesini sağlar. Duvarlarınızda hangi renk boya kullanırsanız kullanın tavanlarınızda mutlaka beyaz rengi tercih edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir