Evinizi Temizlerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Paylaş

Evlerimizin nasıl göründüğünü belirleyen en kayda değer etken, yaşam alanının ne dek temiz ve düzenli olduğudur sahiden.

Temizliğin hayatımızdaki tek etkisi elbette estetik olarak hayat alanlarımızı güzelleştirmesi değil. Pak evler çok daha sağlıklı ve huzurlu yuvalar yaratıyor ve bu da ayrıca fiziksel olarak daha kuvvetli olmamızı ve gündelik hayatımızı daha enerjik yaşamamızı, ayrıca de psikolojik olarak evlerimizde geçirdiğimiz zamanın fazla enerjiyle doymuş olmasını sağlıyor. Kısacası daha dinç, mutlu ve güzel bir hayatın formülü evlerimizin ne değin pak ve ahenkli olduğuyla yakından ilgili. Ancaktemizlik kuşkusuz aynı zamanda bizi yoran ve hepimizin ara sıra kaçındığı sıkıcı bir süreç. Gelgelelim eğer işimizi kolaylaştıran esas temizlik kurallarını bilirsek evlerimizde yaptığımız temizlik ayrıca daha uzun ömürlü olur, keza de saatlerce yorulmadan evimizi pak ve ahenkli tutabiliriz. İşte gündelik hayatımızı kolaylaştırmak ve yaşam kalitemizi arttırmak için temizleme yaparken dikkat edilmesi gereken basit lakin etkili kurallar….

Her gün 20 dakikanızı ayırın

Eğer haftasonları saatlerinizi harcayarak tatil gününüzü temizliğe bırakmak istemiyorsanız her gün sadece 20 dakikanızı ayırarak fazla daha temiz bir evde yaşayabilirsiniz. Diğer Taraftan bu 20 dakika haftalık temizliğin ertesi günü güzel koku gibi olan evinizin beşinci günden sonra sinir bozucu bir dağınıklık ve kirliliğe sahip olmasının da önüne geçer ve her gün evinizi açıklanmış bir düzeyde temiz miktar. Her gün 15-20 dakika ayırarak yapacağınız işlemler ise son derece kolay: Yatağınızı toplamak, etrafa göz gezdirip dağınıklık yaratan nesneleri yerlerine koymak, haftalık temizliği beklemeden her duşa girdiğinizde banyo fayanslarını bir dakikanızı ayırarak üstünkörü fırçalamak, asla bulaşık biriktirmemek, yere dökülen şeyleri anında o lahza süpürmek veya silmek ve kirlilerinizi düzenli olarak benekli sepetlerinde biriktirmek.

Temizliğe tezgâhtar bir dekorasyon

Evinizdeki dekorasyonu oluştururken temizlik faktörünü de hesaba katarsanız ve çabuk temizlenen ve leke tutmayan mobilyalar ve tasarım unsurları tercih ederseniz uzun vadede fazla daha mutlu olacağınızı garanti edebiliriz. Mesela halı satın alırken akrilik halıları tercih ederseniz kir tutmayan yapıları, sert yüzeyleri ve kolay temizliğe uygun imal tarzlarıyla işiniz fazla daha kolaylaşacaktır. Benzer şekilde deri veya tay tüyü koltuklar silinebilir oldukları için; oturma grubunuzdaki kılıfları çıkabilen minderler yıkanabilirliklerinden nedeniyle; tamamlanmış ahşap sehpa ve masalar fazla daha basit temizlenebildikleri için süsleyici anlamda temizliğe muavin mobilyalardır.

“Yukarıdan aşağıya” kuralı

Temizliğin daha çabuk bitmesini ve bittiğinde de daha hatasız olmasını istiyorsanız izlemeniz gereken temel kural, temizlik işlemini gerçekleştirirken yukarıdan aşağıya içten ilerlemek olacaktır. Eğer siz de elektrik süpürgesiyle yerleri süpürmeyi son derece  keyifsiz bir iş olarak görüyorsanız bir an önce süpürme işleminden kurtulmak için temizliğe süpürgeyle başlangıç yanılgısına da düşüyorsunuzdur. Önce süpürme işlemini daha sonraki aşamalarda toz alma işlemini gerçekleştirdiğinizde yüksekteki yerlerin tozunu alırken toz zaten süpürülmüş olan zeminin üzerine dağılır. Bu da yerlerinizi baştan süpürmenizi gerektirecek dek kirlilik yaratmasa bile zeminin kirlenme süresini kısaltır. Temizlik yaparken yukarıdan aşağıya içten kuralını uygularsanız, evlerinizi çok daha çabuk temizleyebilir ve çok daha uzun vakit pak tutabilirsiniz.

Havalandırmanın önemi

Havasız bir mekanda yapılan temizleme hiçbir zaman bütün bir temizleme sayılmaz çünkü içeri tıkılmış olan kirlenmiş hava halsizlik ve takâtsizlik hissi yaratan yegane faktördür. Bu sağlığa zararlı havadan kurtulmak için de temizlik yapmasanız dahi her gün mutlaka uyandıktan daha sonra ve yatmadan önce evinizi iyice havalandırmanız gerekiyor. Bu işlemi yaz aylarında da kış aylarında da her gün uygularsanız evinizin havasının fazla daha temiz ve dinç olacağını aklınızdan çıkarmayın. Unutmayın ki evlerimize giren pak hava içeride biriken lekeli havanın yarattığı takâtsizlik hissini silip süpürür. Bu yüzden evlerinizde yaptığınız haftalık temizliğe de başlarken evinizdeki bütün pencereleri açın ve temizleme bitene dek içeriyi havalandırın.

Depolama alanları hayatınızı kolaylaştırır

Konut temizlemenin ilk aşaması defalarca ortalığı toplamaktır. derli toplu bir ev de tekrar tekrar yamalı bir evden daha pak görünür. Bu yüzden de hepimiz evlerimizin hiç dağılmamasını isteriz. Bu muhakkak öyle de mümkün yok fakat ekstra depolama alanlarıyla evlerimizin daha az dağılmasını ve daha uzun zaman ahenkli kalmasını temin etmek muhtemel. Bilhassa salon, oturma odası gibi daha etkin olarak kullandığımız sosyal alanlarda televizyon kumandası, okuduğumuz dergi ve kitaplar, jurnal gazeteler, bardak altlıkları, kültablası, arada bir üstümüze aldığımız minik battaniyeler vs gibi ortalığı olduğundan daha düzensiz belirten fakat aralıksız elimizin aşağı bulunmasını istediğimiz nesneler oldukça fazladır. Eğer oturma odanızda bu tür şeyleri kullanmadığınız zamanlarda saklayabileceğiniz bir depolama alanınız olursa etrafın düzensiz görüntüsü de otomatikman engellenecektir. Bakımlı depolama alanları olan orta sehpalar bunun için en ideal mobilyalar.

Kaynak: haber7.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir